Žiadna cesta posiata kvetmi neprivedie nás k sláve.

Université Catholique de Lille

Lille, Francúzsko

„Žiadna cesta posiata kvetmi neprivedie nás k sláve.“Jean de la Fontaine

Moja cesta do mesta na severe Francúzska – Lille síce nebola posiata kvetmi, za to s veľkou kyticou vedomostí som sa z cesty vrátil.

Všetko to začalo odvážnym nápadom vytvoriť si vlastnú erazmovú zmluvu do Francúzska, keďže naša fakulta nemala žiadnu univerzitu, ktorú by mi vedela ponúknuť a preto som musel bojovať sám. Po mesiacoch papierových bojov som sa úspešne prebojoval s obrovskou pomocou súčasnej pani dekanky prof. Mgr. Renáty Panocovej, PhD., na cestu a tak môj semester mohol začať.

Prvé dni boli v znamení chaosu a miernej hektickosti, keďže som bol na danom mieste prvý raz a počas vybavovaní „papierovačiek“ nastalo množstvo chýb. Vyučujúci boli našťastie stále nápomocní a ruka v ruke sme spoločne zvládli otvorenie semestra. Počas neho som načerpal neuveriteľné množstvo nových informácií a pohľadov na svet z inej krajiny. Vyučovanie prebiehalo počas týždňa pokojne a každý vyučujúci sa nám počas svojich hodín snažil dať maximum. V ponuke som mal aj kurzy pre zlepšenie môjho jazyka, ktoré som samozrejme aj využil a znalosť francúštiny som si zdokonalil. Tešilo ma spoznávať nových ľudi a spoločne s nimi sa zdokonaľovať v mojej milovanej francúzštine. Kuchyňa bola znamenitá a zohratí tím v kuchyni nás každý deň prekvapil zaujímavou špecialitkou. Okrem iného má zaujala krásna architektúra mesta a kaplnka v škole, ktorú sme mohli využít na utíšenie sa od každodenného chaosu.

Vďaka mojej angažovanosti som dostal mnoho pozvaní na rôzne študentské zasadnutia a simulácie parlamentov. Zároveň sa mi podarilo pozrieť zasadanie francúzskeho národného zhromaždenia (parlamentu) v období zvyšovania odchodu do dôchodkového veku a tým som bol svedkom častokrát bujarých diskusií. S kolegami sme si pozreli aj Európsky parlament v Bruseli kde sme sa stretli s EÚ poslancami a simulovali zasadnutie rady EU. Hrdo som zvládol rolu slovenského delegáta. Veľa sme sa naučili, a samozrejme aj zasmiali. Každý deň bol pre mňa malé nové dobrodružstvo, ktorý mi priniesol nový zážitok, skúsenosť alebo vedomosť.  Na záver by som len chcel povedať jedno veľké „NEBOJTE SA!“ Skúšajte nové veci a choďte za svojimi snami. Nebude to stále ľahké a častokrát možno to aj budete chcieť vzdať. Avšak keď úspešne zvládnete svoj boj a prekonáte sa, budete môcť byť na seba hrdý, že ste o niečo lepší ako ste boli včera. Verím, že sa spolu uvidíme na nejakom semestri vo Francúzsku a spolu zažijeme veľa dobrodružstiev.

Ivor