Zvládnete viac než ste si prvotne mysleli.

Université de Lorraine

Nancy, Francúzsko

Ahojte všetci! Som študentkou všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte a strávila som semester na študijnom pobyte v Nancy vo Francúzsku.

Výber krajiny padol na Francúzsko z dôvodu zlepšenia jazykových zručností, ale tiež kvôli samotnej krajine. Nancy je hlavným mestom Lotrinska s bohatou históriou a viacerými UNESCOm chránenými pamiatkami, vzdialené asi hodinu od Štrasburgu a tiež neďaleko hraníc s Luxemburskom a Nemeckom. V meste so 100 000 obyvateľmi bol neustály kultúrny program (festivaly, koncerty, prehliadky mesta, výstavy, taktiež rôzne študentské organizácie a spolky organizujú svoje akcie) a nebolo víkendu keby bol jednoducho „pokoj“.

O spoločenský život zahraničných študentov sa vo veľkej miere stará ESN (Erasmus Student Network), ktorá organizuje spoločenské večery a večere, túry, výlety, párty, etc. (v skratke bohatý spoločenský program, pričom každý si príde na svoje). Samozrejme, osobnej iniciatíve sa medze nekladú a s partiou kamarátov sa jednak človek ľahšie zabaví aj precestuje krajinu.

Stáže v nemocnici vyžadujú znalosť francúzštiny, avšak na oplátku ste ozajstnou súčasťou tímu zdravotníkov a neobíde vás žiadna povinnosť (či už praktická alebo administratívna), s ktorou je každý lekár v dennodennom styku.

Grant pravdepodobne nepokryje všetky výdavky späté s mobilitou (veľmi individuálne v závislosti od životného štýlu), no výrazne finančne uľahčí mobilitu. Ubytovanie je poskytované v študentských bytíkoch (CROUS) o rôznej výmere (ja som konkrétne mala 9m2), s vlastnou kúpeľňou a bez spolubývajúcich, ktoré plne vystačujú potrebám obyčajného študenta. Nie je však problém nájsť si aj podnájom za rozumnú cenu, nakoľko ide o študentské mestečko. Stravovať sa počas dňa dalo v univerzitných jedálňach po celom meste a tiež v nemocnici.

Napriek tomu, že s mobilitou sa spájajú aj občas menej príjemné povinnosti a skúsenosti (francúzska byrokracia vyžadovala vyššiu mieru trpezlivosti, avšak vždy som mala šťastie na ochotných a nápomocných ľudí.), v konečnom dôsledku to podporilo moju samostatnosť, snáď čiastočne pripravilo na dospelácky život a finálne som absolútne neľutovala svoje rozhodnutie, práve naopak. Určite každému študentovi odporúčam vycestovať počas štúdia do zahraničia, vidieť svet, fungovanie v iných krajinách kultúru, rozšíriť si obzory, naučiť sa zodpovednosti, spoznať nových ľudí a nadviazať nové priateľstvá, zlepšiť si jazykové schopnosti a zároveň si vychutnať a zažiť život podľa miestnych obyčají a nie len ako turista. Nakoniec pravdepodobne zistíte, že zvládnete viac než ste si prvotne mysleli.

Sára