S úctou spomíname…

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta prijala s hlbokým žiaľom správu, že dňa 19. februára 2024 vo veku 92 rokov nás navždy opustil prof. JUDr. Jozef Suchoža, DrSc.
Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 23. februára 2024 o 10.00 hod. v Katedrálnom chráme narodenia Presvätej Bohorodičky na Moyzesovej ulici 40 v Košiciach

Prof. JUDr. Jozef Suchoža, DrSc. (*1931 – 2024)

Rodák z Úpora (okres Trebišov) po maturite na Gymnáziu v Trebišove začal  študovať na Politicko-diplomatickej fakulte Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe. Po jej zrušení pokračoval v štúdiu na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, ktorú absolvoval   v roku 1955. Po ukončení štúdia pôsobil najskôr na Okresnom národnom výbore v Humennom a následne ako vedúci právneho odboru národného podniku Chemko v Strážskom. V roku 1964 sa stal krajským štátnym arbitrom a pôsobil ako vedúci poľnohospodárskeho oddelenia na  Krajskej  štátnej  arbitráži v Košiciach.

V tom čase sa stal vedeckým ašpirantom v odbore hospodárske právo, pričom jeho školiteľom bol prof. Dalibor Hanes. V roku 1968 sa stal samostatným vedeckým pracovníkom na Ústave hospodárskeho práva Štátnej arbitráže ČSSR so sídlom v Bratislave, kde riešil viaceré významné vedecké projekty a úlohy najmä z oblasti hospodárskych záväzkových vzťahov.

Rok 1971 znamená začiatok novej profesionálnej kariéry profesora Suchožu, ktorá bola až do konca jeho života pevne spojená s pedagogickým a vedeckým pôsobením na slovenských právnických fakultách.

Prof. Suchoža pôsobil najskôr na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na jej detašovanom pracovisku v Košiciach, kde sa aj habilitoval. Podstatná časť pôsobenia profesora Suchožu v akademickej sfére je spätá s Právnickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa  Šafárika v Košiciach, na ktorej pôsobil od jej založenia v roku 1973 až do odchodu na zaslúžený odpočinok. Súvislé pôsobenie prof. Suchožu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika bolo prerušené len v rokoch 1997 až 2004, kedy pôsobil ako pedagóg a vedúci katedry obchodného a finančného práva  na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Univerzitným profesorom sa stal v roku 1979 a v roku 1986 úspešne obhájil doktorskú dizertačnú prácu na  tému „Hospodárske zmluvy“ a bola mu udelená hodnosť „doktor vied“.

Prof. Suchoža počas svojho pôsobenia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika vykonával viaceré akademické funkcie. Od vzniku Právnickej fakulty bol prodekanom pre pedagogické záležitosti a zároveň vedúcim Katedry hospodárskeho a finančného práva. V rokoch 1978 – 1983 pôsobil vo funkcii dekana Právnickej fakulty UPJŠ. Prof. Suchoža pôsobil v období po spoločenských zmenách v rokoch 1990 – 1991 ako prorektor pre rozvoj a rehabilitácie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Vo vedeckej práci sa prof. Suchoža orientoval spočiatku na skúmanie fenoménu hospodárskych  zmlúv a zodpovednostných vzťahov v hospodárskej sfére a neskôr sa zameral svoju pozornosť  na skúmanie teoretických otázok a koncepcií obchodného práva.

Odkaz na vedeckú produkciu profesora Suchožu: TU

Prof. Suchoža pôsobil vo viacerých vedeckých orgánoch a inštitúciách – bol členom Vedeckého kolégia vied o štáte a práve ČSAV, vedeckej rady Ústavu štátu a práva AV ČR, redakčnej rady časopisu „Právnik“, Vedeckej rady UPJŠ, vedeckých rád viacerých právnických fakúlt  a iných. Bol tiež vedeckým garantom medzinárodného vedeckého sympózia „Právo, obchod, ekonomika“, ktoré sa koná každoročne od roku 2012.  Pôsobil tiež ako člen Predsedníctva  a rozhodca Rozhodcovského súdu Slovenskej obchodnej komory a priemyselnej komory a rozhodca Rozhodcovského súdu pri Hospodárskej komore a Agrárnej komore ČR.

V roku 2018 mu bol udelený čestný titul profesor emeritus.

Česť jeho pamiatke!