Sieť biomateriálových vedcov z V4 krajín – BioMatV4NET

Na Katedre fyzikálnej chémie Ústavu chemických vied PF UPJŠ vznikol projekt s názvom „Biodegradable metal development and surface functionalization V4 network“. Cieľom projektu, ktorý úspešne začal Kick-Off stretnutím v Budapešti začiatkom tohto mesiaca, je vytvoriť sieť vedcov z V4 krajín zaoberajúcich sa prípravou a štúdiom biomateriálov. Víziou projektu je nie len pripraviť nový, unikátny rozložiteľný biomateriál, ale zároveň vytvoriť silné siete a partnerstvá vedcov a organizácií naprieč krajinami Vyšehradskej skupiny. Vedúcou projektu je RNDr. Radka Gorejová z UPJŠ a partnermi Univerzita Tomáše Bati v Zlíně, Medical University of Lublin a Budapest University of Technology and Economics. Každé z parnetrských pracovísk disponuje jedinečným vybavením a skúsenosťami v rôznych oblastiach výskumu biomateriálov, ako sú povrchové, degradačné, biologické, či mechanické vlastnosti. Projekt sa okrem vývoja materiálov zameriava aj na aktívne zapojenie študentov, ktorý budú mať prostredníctvom štyroch plánovaných workshopov možnosť si na vlastné ruky vyskúšať prípravu a testovanie biomateriálov priamo s odborníkmi z výskumných pracovísk vo všetkých V4 krajinách. Projekt č.  22310096 bol podporený Medzinárodným Vyšehradským fondom, bude prebiehať do septembra roku 2024 a všetky detailné informácie a novinky sú dostupné na webovej stránke projektu.

Logo projektu

Kick-Off meeting projektu, Budapešt, Maďarsko, September 2023

Detail zinkovej peny – potenciálneho rozložiteľného kovového biomateriálu
Diskusia o smerovaní a výbere materiálov pre ďalšie štúdium