Prejsť na obsah

Geografia v čase výziev: prehlbujeme spoluprácu s Karazinovou univerzitou v Charkove

2minút, 27sekúnd

V týždni od 30. júna do 4. júla 2025 sme na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach privítali Dr. Yuliiu J. Serzhantovu, odbornú asistentku a doktorandku z Katedry fyzickej geografie a kartografie Fakulty geológie, geografie, rekreácie a turizmu Národnej univerzity V. N. Karazina v Charkove. Ide o jednu z najvýznamnejších ukrajinských univerzít, ktorá je spätá s trojicou laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu, fyziku a ekonómiu. Prírodovedecká fakulta UPJŠ udržiava dlhodobé partnerstvá najmä s Fakultou fyziky Karazinovej univerzity, predovšetkým prostredníctvom spolupráce s našim Ústavom fyzikálnych vied. V tomto duchu návšteva hosťky otvára priestor pre rozšírenie vzájomnej spolupráce aj o oblasť geografie a geoinformatiky a diaľkového prieskumu Zeme, čím posilníme medziodborové väzby medzi našimi inštitúciami.

Dr. Serzhantova absolvovala sériu pracovných stretnutí a odborných aktivít na pôde fakulty. Dňa 1. júla 2025 sa stretla s doc. Mgr. Michalom Gallayom, PhD., prodekanom pre vonkajšie vzťahy, a Mgr. Katarínou Onačillovou, koordinátorkou programu Erasmus+ na fakulte. Počas návštevy jej boli predstavené hlavné výskumné a pedagogické aktivity fakulty i jednotlivých pracovísk. V rámci programu navštívila aj laboratóriá GIS a DPZ na Ústave geografie, kde sa diskutovalo o využití satelitných a UAV technológií v precíznom poľnohospodárstve a v obnovovaní krajiny zasiahnutej vojnovým konfliktom.

Dňa 3. júla 2025 vystúpila Dr. Serzhantova na odbornom seminári s prezentáciou svojej univerzity, fakulty a katedry. Predstavila štruktúru štúdia, výskumné aktivity a hlavné smery výučby, ktoré sa výrazne podobajú s programami na našej fakulte. Tento vedecko-pedagogický prekryv predstavuje silný základ pre budúci rozvoj mobilít, spoločných výskumných projektov a výmenu skúseností v oblasti geografie, geoinformatiky a diaľkového prieskumu Zeme.

Mimoriadne inšpiratívnym bol aj príspevok o činnosti ich výskumnej stanice pri Charkove, ktorá slúži ako centrum terénnej výučby v oblasti pedológie, biogeografického mapovania, hydrológie a meteorológie. Stanica spravuje vlastnú sieť meteorologických staníc (meteo.physgeo.com), disponuje stacionárnym GNSS pracoviskom pre presné mapovanie v reálnom čase, ako aj systémom EUMETCast na príjem meteorologických a pozorovacích satelitných údajov. Výsledky výskumu sú sprístupňované verejnosti prostredníctvom vlastného geoportálu. Tento komplexný, na prax orientovaný prístup k výučbe je inšpiráciou aj pre nás.

Dr. Serzhantova zároveň priblížila, ako sa výučba a výskum na ich univerzite realizujú aj napriek každodennému ohrozeniu v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine, a vyzdvihla nasadenie a odhodlanie ukrajinskej akademickej obce.


Študuj na UPJŠ