
Výskumný tím zložený z doc. RNDr. Miroslava Almášiho, PhD. a RNDr. Milice Želinskej, PhD. z Katedry anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (Slovenská republika), Dr. Tomáša Zelenku z Katedry chémie Ostravskej univerzity (Česká republika) a Dr. Branislava Viliama Hakalu zo School of Environmental Science and Technology, Dalian University of Technology (Čína) absolvoval výskumný pobyt v synchrotrónovom centre SOLARIS v Krakove. Cieľom ich spoločného pobytu bolo využiť pokročilé analytické techniky na detailnú charakterizáciu poréznych kompozitných materiálov určených pre environmentálne a energetické aplikácie.
Skúmané kompozity sú zložené z pórovitých koordinačných polymérov (MOF) a hierarchicky pórovitých uhlíkových monolitov (HPCM). Táto kombinácia spája výhodné vlastnosti MOF materiálov so štruktúrnou stabilitou a transportnými vlastnosťami HPCM. Výsledné kompozity predstavujú novú generáciu funkčných materiálov, ktoré majú potenciál pri záchyte oxidu uhličitého, uskladnení vodíka, respektíve odstraňovaní toxických látok z vody a pôdy.
Merania prebiehali na experimentálnej stanici POLYX, kde boli využité techniky mikropočítačovej tomografie (µCT) a mikro-röntgenovej fluorescencie (µXRF). Tieto metódy umožnili trojrozmerné zobrazenie vnútornej architektúry materiálov a presné mapovanie distribúcie jednotlivých komponentov. Získané výsledky poskytli cenný pohľad na priestorové usporiadanie MOF v rámci uhlíkového monolitu, čo je rozhodujúce pre ich funkčnosť v praktických aplikáciách.Výskum bol realizovaný v rámci bilaterálneho slovensko-českého projektu medzi UPJŠ a Ostravskou univerzitou APVV SK-CZ-RD-21-0068 „Monolitické, hierarchicky porézne MOF-uhlíkové kompozity pre environmentálne aplikácie“, projektom VEGA 1/0058/25 „MOF-uhlíkové kompozity pre civilnú ochranu“ a projektom z Plánu obnovy 09I03-03-V03-00034 „Multimodálny prístup pri štúdiu korelácií medzi štruktúrou a vlastnosťami progresívnych materiálov“. Kombinácia interdisciplinárneho prístupu a špičkovej infraštruktúry tak umožňuje vývoj materiálov, ktoré môžu prispieť k riešeniu kľúčových výziev súvisiacich s ochranou životného prostredia a prechodom na udržateľné technológie.



Foto: ÚCHV PF UPJŠ