Vedou zabi nudu 2023

Prírodovedecká fakulta pripravila tri popularizačné prednášky pre študentov stredných škôl v čase konania písomných maturitných skúšok.
Témy z chémie, geografie a fyziky, ktoré mladých ľudí určite nebudú nudiť a zaujmú, predstavíme dňa

14. marca 2023
prezenčne aj on-line
v čase od 9.30 hod. do 11. 30 hod.
v aule Dr. Kostlivého na ulici Dr. Kostlivého v Košiciach.

Záujem o prezenčnú účasť na prednáške nahláste na email pf-ovv@upjs.sk (uviesť meno školy a počet žiakov).
Kapacita auly je 160 miest na sedenie, po naplnení obsadenosti Vám odporučíme emailom sledovať prednášky on-line.

9:30-09:45 h

Informácie o štúdiu prírodných vied na UPJŠ

9:45-10:15 h

DNA – pilier medzi živým a neživým – doc. RNDr. Viktor Víglaský, PhD.

DNA vytvára most medzi svetom neživých organických molekúl a živým svetom, ktorý je na organických molekulách postavený. V prednáške sa dozviete, aké  chemické procesy podmieňujú život a v čom spočíva jedinečnosť DNA.

10:15-10:45 h

Prečo treba kras a jaskyne chrániť? – RNDr. Alena Gessert, PhD.

Kras je špecifickým a veľmi citlivý systém krajiny, v ktorom sa jednotlivé súčasti navzájom rýchlo ovplyvňujú. Tieto väzby ešte dostatočne nepoznáme.
Kras je špecifickým typom krajiny, v ktorej sa jednotlivé zložky navzájom intenzívne ovplyvňujú vďaka priepustnosti hornín pre vodu. Vznikajú planiny, závrty, či jaskyne. Tie posledné obzvlášť človek od dávnych čias využíval ako útočisko v zlom počasí alebo nepokojoch, v novodobej histórii pre šport, výskumu alebo turistiku. V prednáške sa dozviete prečo je kras citlivou krajinou a prečo je potrebné venovať jeho ochrane zvláštnu pozornosť.

10:45-11:15 h

Vesmírne desatoro doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD.

Aj vesmír, teda všetko, čo nás obklopuje a čoho sme súčasťou, sa dá skúmať ako jeden fyzikálny objekt. Týmto výskumom sa zaoberá kozmológia, ktorá za posledné desaťročia priniesla ohromné množstvo poznatkov o vesmíre. V prednáške sa dozviete, či má vesmír stred a či je konečný alebo nekonečný. Tiež pochopíte ako prebieha rozpínanie vesmíru, čo je to reliktové žiarenie, koľko má vesmír rokov a ako vznikol a tiež ako bude pokračovať jeho evolúcia. Tieto informácie budú v prednáške zhrnuté do desiatich faktov, ktoré by mal o vesmíre každý vedieť.

11:15 – 11:30 h

Kahoot kvíz s možnosťou vyhrať mikinu UPJŠ

Ku každej prednáške sa uskutoční 5 minútová diskusia.

Pri sledovaní online cez MS Teams môžete klásť otázky cez ponuku „Otázky a odpovede“