Prejsť na obsah

Bc. Nikola Salajová

5minút, 35sekúnd
pri Moste 25. apríla

Ročník, študijný program: magisterské štúdium, Geogafia a geoinfomatika
Trvanie mobility: LS 2021/2022
Prijímajúca inštitúcia: Universidade de Lisboa
Krajina: Portugalsko

Covid, karanténa, neustále obmedzenia – aj toto bolo jedným z dôvodov vycestovania na Erasmus, keďže som chcela ešte vyťažiť čo najviac zo študentského života. V Portugalsku som strávila 5 nezabudnuteľných mesiacov. Navštevovala som Lisabonskú univerzitu – Inštitút geografie a priestorového plánovania. Výučba prebiehala výlučne v portugalčine, avšak učitelia boli ochotní Erasmus študentom vysvetliť učivo cez prestávky v angličtine. Prezentácie projektov, eseje a skúšky bolo možné absolvovať v angličtine. Pri jednotlivých predmetoch sa výrazne kládol dôraz na skupinovú prácu a projekty, ktoré mali najväčšiu váhu pri samotnom záverečnom hodnotení. Počas prvých dvoch týždňov bolo možné si zmeniť predmety, ak mi niektoré nevyhovovali, a celý proces vybavovania dokumentácie prebiehal pomerne rýchlo a bezproblémovo, či už zo strany Lisabonskej univerzity alebo našej Alma mater. Počas celého semestra som bývala na internáte, kde som zdieľala izbu s Portugalčankou – šlo o najlacnejšiu voľbu bývania.

Čo sa týka samotného Lisabonu, ide o mesto, ktoré sa všeobecne radí k cenovo najdostupnejším západoeurópskym destináciám. Rozmanitosť kultúr, jedinečná architektúra, bohatá história či pestrý nočný život – toto všetko charakterizuje hlavné mesto Portugalska. Medzi najznámejšie pamiatky patrí Belémska veža, pre Lisabon sú charakteristické električky pôvodne nazývané „americanos“ prechádzajúce predovšetkým centrom mesta, stavby sú zdobené kachličkami „azulejos“, mesto z jednej strany obmýva Atlantik a z druhej rieka Tajo, ktorá sa doň vlieva. Most bližšie k oceánu sa dnes volá Most 25. apríla, ktorý je konštrukčne veľmi podobný Golden Gate Bridge zo San Francisca. Rieku pretína najdlhší most Európy – Vasco de Gama, pomenovaný po portugalskom moreplavcovi, ktorý meria vyše 17 km. Nemožno ani vynechať vyhliadkové miesta nazývané „miradouros“, odkiaľ máme Lisabon ako na dlani. Najzaujímavejšiu prechádzku zažijeme v Alfame, najstaršej štvrti Lisabonu s tradičnými domami a úzkymi uličkami. Za návštevu stojí aj Lx Factory – bývalá továreň, ktorá sa stala domovom pre desiatku reštaurácií, cukrární a umelcov predávajúcich svoje výrobky v útulných obchodíkoch.

Lisabon je pomerne rušné mesto, kde väčšina vodičov, ako aj chodcov prechádza cez červenú. Keďže v meste študuje mnoho zahraničných študentov, sú tu zriadené 2 organizácie, ktoré usporadúvajú pre študentov rôzne akcie a výlety – Erasmus Student Network a Erasmus Life Lisboa. Nájdeme tu bohatšiu škálu potravín, ktoré sú o čosi lacnejšie alebo rovnako drahé ako u nás. Káva je tu však veľmi lacná a výborná, presso stojí len okolo 80 centov. V meste sa celoročne organizujú rozličné festivaly, nájdeme tu veľké komunity brazílčanov či afričanov – obyvateľstvo bývalých portugalských kolónií. Počasie je väčšinou veterné, letá horúce, avšak zima je veľmi príjemná – teploty sa pohybujú aj okolo 15 stupňov. Byty sú však zväčša vybavené bez kúrenia a počas zimných nocí je dobré si zaobstarať ohrievač.

Torre de Belém
Cabo da Roca
Benagil caves

Portugalsko mi učarilo predovšetkým svojim členitým pobrežím a krásnou prírodou. Na juhu nájdeme región Algarve, ktorý patrí k jedným z najslnečnejších a najteplejších miest v Európe. Ponúka mnoho prírodných javov, čisté pláže, strmé útesy, jaskyne, či unikátnu flóru a faunu. Približne hodinu od Lisabonu smerom na juh sa nachádza národný park Serra da Arrabida, s množstvom turistických trás či dychberúcimi výhľadmi na oceán. Ten je v tejto oblasti a smerom na sever celoročne pomerne chladný, preto vo vode skôr nájdeme najmä otužilcov (a mňa).

Čo sa týka portugalskej kuchyne, na každom rohu nájdeme cukrárne Pastelaria Portuguesa, ktoré sa nezaobídu bez národného dezertu Pastel de Nata – koláčiky naplnené pudingovo-vanilkovou zmesou. Typickým jedlom sú ryby – najčastejšie „bacalhao“ – tresky pripravené na rôzny spôsob. Národným nápojom je víno – Portugalsko je krajinou, kde sa zrodilo slávne Portské víno. Zároveň v každom obchodíku nájdeme minimálne jeden výrobok z korku, keďže korok je pre Portugalsko surovinou číslo 1.

V Portugalsku sa nachádza najzápadnejší pevninský bod kontinentálnej Európy – Cabo da Roca, ktorý je obľúbenou turistickou atrakciou a podľa mňa aj miesto s najkrajšími západmi slnka.

Za návštevu jednoznačne stojí taktiež mestečko Sintra patriace do zoznamu svetového dedičstva UNESCO vďaka svojim palácom, hradom či parkom; prístavné mestečko Azenhas do Mar a mnoho ďalších lokalít len pár km od Lisabonu.

Za portugalské Benátky je považované Aveiro vďaka svojim kanálom, po ktorých je možné sa plaviť gondolami. V blízkosti Aveira sa nachádza Costa Nova známa svojimi pestrofarebnými domčekmi. Historické Porto, ktoré nemožno navštíviť bez degustácie vína, leží len 3 hodiny od Lisabonu. A keďže Portugalsko nie je drahou destináciou, oplatilo sa kúpiť aj lacné letenky na ostrov sopečného pôvodu Madeira, nazývaná tiež ostrov večnej jari, pre jeho nesmierne bohatú kvitnúcu flóru. Madeira svojou kvetinovou výzdobou v každom ročnom období pripomína skutočný raj.

Erasmus mi toho dal veľmi veľa, či už v osobnom alebo študentskom živote. Rozšírila som si obzory, spoznala rôzne kultúry, zvyky, skvelých priateľov, s ktorými som stále v kontakte, nadobudla nové zručnosti a vedomosti, vychádzala z komfortnej zóny, zlepšila si cudzie jazyky, mohla viac cestovať, dal mi nezabudnuteľné zážitky a mnoho iného. Bolo to najlepšie rozhodnutie počas môjho štúdia, ktoré vôbec neľutujem, a odporúčam každému študentovi.

Inštitút geografie a priestorového plánovania
na letisku

Študuj na UPJŠ