Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta
Ústav medzinárodného práva a európskeho práva
Vás srdečne pozýva
na medzinárodnú vedeckú konferenciu
Ľudské práva a slobody pod tlakom algoritmov: Medzinárodné a vnútroštátne výzvy AI
28. november 2025, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta
Rozmach umelej inteligencie zásadne pretvára každodenné rozhodovanie, ekonomiku i fungovanie verejných inštitúcií a otvára nové výzvy pre ochranu ľudských práv a slobôd. Cieľom konferencie je poskytnúť priestor na interdisciplinárny dialóg právnikov, technologických expertov a tvorcov verejných politík o tom, ako predchádzať diskriminácii, chrániť súkromie, slobodu prejavu a zhromažďovania, či posilniť demokratické procesy v digitálnom veku.
Hlavnou rečníčkou konferencie bude prof. Dr. Vasilka Sancin, PhD., sudkyňa Európskeho súdu pre ľudské práva.
Organizátori privítajú príspevky, ktoré:
- analyzujú konkrétne prípady zneužitia umelej inteligencie s negatívnym dopadom na uplatňovanie ľudských práv a slobôd,
- hodnotia právne rámce týkajúce sa ochrany ľudských práv a slobôd v súvislosti s využívaním umelej inteligencie na medzinárodnej, európskej i vnútroštátnej úrovni,
- ponúkajú riešenia v oblasti právnej regulácie a verejných politík zameraných na ochranu ľudských práv a slobôd v digitálnom priestore.
Konferencia sa uskutoční v hybridnom formáte (prezenčne a prostredníctvom MS Teams). Rokovacím jazykom je slovenský, český a anglický jazyk. Spolu s prihlásením je potrebné poslať abstrakt príspevku. Konferenčný poplatok je 50 eur. Výstupom z konferencie bude recenzovaný zborník vedeckých prác. Finálne verzie príspevkov je potrebné odovzdať do 15. decembra 2025. Zborník bude publikovaný v prvom štvrťroku 2026.
V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte Mgr. Luciu Bakošovú, PhD. na emailovej adrese: lucia.bakosova@upjs.sk.
Konferencia je organizovaná v rámci riešenia projektu VVGS-ESGV-2023-2947: Technologický pokrok a medzinárodné právo ľudských práv, ktorý je financovaný EÚ NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V05-00008.