Projekt TERRITORY: detekcia bioanalytov a vírusov s podporou NATO

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach začala 11. januára 2024 s riešením medzinárodného projektu TERRITORY financovaného programom „NATO Science for Peace and Security“. Projekt je zameraný na vývoj elektrochemického senzora spolu so softvérovou aplikáciou ako komplexného testovacieho riešenia pre detekciu rôznych bionalaytov, polutantov, vírusov bez potreby medicínskeho personálu.

Projekt bude realizovaný a riadený vedeckým tímom Katedry fyzikálnej chémie UPJŠ v Košiciach pod vedením vedúceho riešiteľa projektu RNDr. Ivany Šišolákovej, PhD.

Krokmi pre dosiahnutie cieľa projektu je príprava nových materiálov pre modifikáciu elektrochemických senzorov, ich charakterizácia, samotné stanovenie analytov a vývoj softvérovej aplikácie. Na týchto krokov bude spolupracovať medzinárodný tím expertov. Medzinárodné konzorcium pozostáva z troch univerzít a firemného sektora. Hlavným riešiteľom projektu je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Partnerskými univerzitami sú Univerzita Tomáše Bati ve Zlíne a Technická univerzita Viedeň. Partnerskými firmami sú Nemecká firma Theion a jedna z najznámejších IT spoločností: Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia (DTSYSK). Veľkou prednosťou projektu je to, že vývoj novej softvérovej aplikácie pre jednoduchšiu interpretáciu získaných dát a samotestovanie bude prebiehať v spolupráci so silným partnerom s bohatými skúsenosťami v IT oblasti DTSYSK.

Projekt s celkovým rozpočtom 345 tisíc eur bude realizovaný po dobu 36 mesiacov od 11. januára 2024 do 11. januára 2027.