
V dňoch 22. až 25. apríla 2025 sa na Ústave chemických vied (ÚCHV) Prírodovedeckej fakulty (PF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach uskutočnilo stretnutie didaktikov chémie z PF UPJŠ v Košiciach, pedagógov a študentov učiteľstva chémie z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL). Cieľom stretnutia bolo rozšíriť doterajšiu spoluprácu medzi oboma fakultami, zameranú na podporu a zvyšovanie kvality prípravy budúcich učiteľov chémie z hľadiska rozvoja digitálnych zručností.
Stretnutie slávnostne otvorili riaditeľka ÚCHV prof. RNDr. Zuzana Vargová, PhD., a vedúca Oddelenia didaktiky chémie doc. RNDr. Mária Ganajová, CSc.

Súčasťou programu bola návšteva Katedry fyzikálnej chémie PF UPJŠ, kde doc. RNDr. Andrea Straková Fedorková, PhD. spolu so svojím tímom prezentovala výskumné aktivity a priestory katedry. Významnou oblasťou spolupráce je výskum Mgr. Kamily Petrželovej, Ph.D. (UPOL), ktorá predstavila „Interaktívnu mapu českého a slovenského chemického priemyslu“ a poukázala na prínos exkurzií do chemických podnikov vo vyučovaní chémie. Účastníci z UPOL mali možnosť vyskúšať si aj prácu s interaktívnou periodickou tabuľkou prvkov, nachádzajúcou sa v priestoroch ÚCHV.
Druhú časť programu tvorila spoločná výučba v rámci predmetu Didaktika chémie I, kde sa študenti oboch univerzít venovali riešeniu úloh využívajúcich metódu SATL (Systemic Approach to Teaching and Learning) pri výučbe anorganickej chémie. Okrem toho sa zúčastnili návštevy na partnerských školách v Košiciach – Základnej škole Staničná 13 a Gymnáziu Šrobárova 1, kde mali možnosť sledovať moderné didaktické metódy zamerané na digitálne formatívne hodnotenie a využívanie digitálnych výučbových zdrojov priamo vo vyučovaní.
Vzhľadom na ďalšie zameranie spolupráce na využitie platformy eTwinning vo vysokoškolskej výučbe budúcich učiteľov chémie bolo zrealizované školenie pod vedením RNDr. Moniky Poľanskej, ambasádorky eTwinningu. Účastníkom predstavila možnosti zapojenia vysokoškolských pedagógov a ich študentov do medzinárodných vzdelávacích projektov cez platformu eTwinning.Podujatie významne prispelo k prehĺbeniu vzájomnej spolupráce medzi PF UPJŠ a UPOL a otvorilo nové príležitosti pre spoločné aktivity v oblasti prípravy budúcich učiteľov chémie, didaktického výskumu a medzinárodnej projektovej spolupráce.
Foto: ÚCHV PF UPJŠ