Retrospektívny pohľad na vznik a pôsobenie
Katedry finančného práva, daňového práva a ekonómie
na Právnickej fakulte, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. Vznik katedry
Katedra finančného práva, daňového práva a ekonómie je relatívne mladou katedrou. Vznikla rozhodnutím vtedajšieho dekana fakulty ku dňu 19.februára 2001 rozčlenením Katedry obchodného, hospodárskeho a finančného práva na dva relatívne samostatné subjekty vo zväzku fakulty. K tomu istému dňu dekan fakulty poveril vedením menovanej katedry prof. JUDr. Vladimíra Babčáka, CSc., ktorý bol na základe výberového konania ku dňu 10.júla 2001 menovaný do funkcie vedúceho katedry.
Pôvodný názov Katedra finančného práva a daňového práva sa s účinnosťou od 1.septembra 2016 zmenil na terajší názov „Katedra finančného práva, daňového práva a ekonómie“.
Od vzniku katedry vo februári 2021 pracovalo na katedre viacero učiteľov, resp. v zostave katedry pôsobil aj celý rad interných doktorandov. Ich zoznam je uvedený v ďalšom texte. Interní doktorandi sa okrem plnenia svojich základných doktorandských povinností podieľali aj na realizácii pedagogického procesu a boli zapojení i do plnenia vedecko-výskumných úloh, najmä v rámci VVGS, VEGA či aj APVV.
2. Začiatky personálneho formovania katedry
V prvopočiatkoch formovania katedry, čo možno ohraničiť rokom 1973, zabezpečovali výučbu finančného práva na Právnickej fakulte v Košiciach v dennom štúdiu i v externom štúdiu významní odborníci z Právnickej fakulty UK v Bratislave prof. JUDr. Jordán Girášek, DrSc. a prof. JUDr. Anton Slovinský, CSc.
Začiatkom januára 1975 sa stal členom katedry Vladimír Babčák, absolvent Právnickej fakulty UK v Bratislave, ktorý viedol semináre z finančného práva v dennom štúdiu. V roku 1983 získal akademickú hodnosť „CSc. – kandidát vied“ a v roku 1985 bol menovaný za docenta v odbore hospodárske a finančné právo. Od toho času sa datuje aj postupné ukončenie účasti spomínaných odborníkov z Právnickej fakulty UK v Bratislave na časti výučby finančného práva v Košiciach.
Od októbra 1975 sa členkou katedry so zameraním na výučbu finančného práva stala aj Mária Jurková (teraz Bujňáková) ako čerstvá absolventka Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Akademickú hodnosť CSc. získala v roku 1986.
3. Aktuálne personálne obsadenie katedry (učitelia a doktorandi)
Medzi pedagogických pracovníkov katedry v pozícií profesor, docent alebo odborný asistent patria:
- JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. (profesor od roku 2023)
- JUDr. Karin Cakoci, PhD. (docentka od roku 2016)
- Ing. Karolína Červená, PhD. (odborný asistent od roku 1999. Titul PhD. získala v roku 2009)
- JUDr. Jozef Sábo, PhD. (titul PhD. získal v roku 2016)
- JUDr. Ladislav Hrabčák, PhD., Ph. D. (tituly PhD. a Ph. D. získal v roku 2021).
Na katedre pôsobia aj výskumní zamestnanci, ktorí popri výskumnom pôsobení plnia i pedagogické povinnosti, čo umožňuje, aby členovia katedry prenášali získané vedecké poznatky do pedagogického procesu. Sú to:
- JUDr. Adrián Popovič, PhD. Doktorandské štúdium v internej forme realizoval v rokoch 2015-2018. V rokoch 2019-2020 a 2020-2021 pôsobil na katedre ako výskumný pracovník – postdoktorand. Od 1.02.2019 pôsobí na katedre ako výskumný pracovník.
- JUDr. Anna Vartašová, PhD. Internou doktorandkou katedry bola v rokoch 2009-2012. V období rokov 2012-2014 pôsobila na katedre ako výskumný pracovník – postdoktorand a od 1.10.2014 je výskumným pracovníkom katedry. Na základe oznámenia Komisie pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie pri SAV zo dňa 15.12.2022 bol JUDr. Anne Vartašovej, PhD. priznaný vedecký kvalifikačný stupeň IIa.
- JUDr. Soňa Simić, PhD. Internou doktorandkou katedry bola v rokoch 2020 až 2023. Od septembra roku 2024 sa stala výskumným pracovníkom katedry.
Na katedre v istom období pôsobili aj iní interní doktorandi, ktorí popri študijných povinnostiach sa zapájali aj do pedagogického procesu a do účasti na riešení vedecko-výskumných úloh. Boli to napríklad (uvádzam iba doktorandov, ktorí boli počas celého doktorandského štúdia internými doktorandmi katedry):
- Michal Karabinoš, PhD. Interným doktorandom bol v rokoch 2010-2013.
- Ivana Forraiová, rod. Vojníková, PhD. Internou doktorandkou bola v rokoch 2011- 2014. Na katedre pôsobila od 1.10.2014 do 30.09.2016.
- Ing. Peter Huba, PhD. Interným doktorandom bol v rokoch 2011-2014.
- František Bonk, PhD. Interným doktorandom bol v rokoch 2014-2017.
- Monika Stojáková, PhD. Internou doktorandkou bola v rokoch 2017-2020.
- Radka Štefanová.PhD. Internou doktorandkou bola v rokoch 2019-2023.
- Soňa Simič Ballová, PhD. Internou doktorandkou bola v rokoch 2020-2023.
V súčasnosti tvoria kolektív katedry nasledovní interní doktorandi (podieľajú sa aj na plnení úloh v oblasti pedagogického procesu a vedecko-výskumnej činnosti):
- Natália Priateľová, rod. Antušová. Po rodičovskej dovolenke pokračuje v štúdiu ako interná doktorandka v 2.ročníku.
- Bc. Filip Baláži. Interným doktorandom je od 01.09.2022.
- Elena Lazoríková. Internou doktorandkou je od 01.09.2022.
- Júlia Hoffmanová. Internou doktorandkou je od 01.09.2023.
Katedra sa podieľala a podieľa aj na výchove viacerých doktorandov v externej forme štúdia.
4. Prehľad o ukončených doktorandoch katedry
V predchádzajúcom bode sú uvedení interní doktorandi, ktorí pôsobili / pôsobia na katedre. Ďalší text má za úlohu pripomenúť všetkých doktorandov (interných aj externých) a školiteľov, ktorí ich viedli až do úspešného ukončenia doktorandského štúdia:
Členovia katedry na funkčnom mieste profesor alebo docent venovali mimoriadnu pozornosť aj výchove mladých vedeckých pracovníkov v rámci doktorandského stupňa štúdia. V tejto súvislosti možno spomenúť ich pôsobenie ako školiteľov. Určite nie je zanedbateľný celkový počet doktorandov, ktorí na katedre získali akademický titul PhD. pod vedením týchto školiteľov (doktorandi sú uvádzaní v abecednom poradí, nie podľa dátumu obhajoby, pričom nie sú rozdelení podľa toho, či išlo o internú alebo externú doktorandúru):
- V. Babčák vychoval 10 doktorandov (F. Bonk, K. Cakoci, P. Huba, M. Jurko, M. Kačmár, M. Kočiš, M. Moskvičová, A. Popovič, M. Slávik a M. Sluk).
- M. Štrkolec vychoval troch doktorandov (L. Hrabčák, S.Simič Ballová a R.Štefanová).
- M. Bujňáková vychovala 9 doktorandov (T. Bardelčík, P. Bulejková, I. Forraiová, rod. Vojníková, M. Karabinoš, M. Tokárová Kuzmová, J. Sábo, M. Štrkolec, A. Vartašová, rod. Romanová a J. Ulaher),
- K. Cakoci vychovala 1 doktorandku (M. Stojáková).
5. Stručná charakteristika katedry
Vo februári 2024 si katedra pripomenula 23 rokov svojej existencie. Treba povedať, že aj napriek procesu svojho postupného formovania vedela vždy reálne zhodnotiť svoje miesto v rámci fakulty i medzi obdobnými katedrami na iných vysokých školách, členovia katedry mali vždy sebadôveru, že to, čo robia v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu je prospešné pre rozvoj vedy o finančnom práve aj vedy o daňovom práve a ostatných vedných disciplín zabezpečovaných katedrou a v konečnom dôsledku aj pre vzdelanie mladých absolventov práva. Takto si katedra získala prirodzenú autoritu v akademickom prostredí a cieľavedome budovala svoj imidž ako katedra, ktorá sa venuje nielen vede o finančnom práve, ale v ostatných dvadsiatich rokoch najmä rozvoju vedy o daňovom práve a kreovaniu pevných základov daňového práva ako samostatného právneho odvetvia. Toto viedlo k tomu, že v akademickom prostredí sa minimálne na Slovensku a v Českej republike, ale napríklad aj v Poľsku, už celý rad rokov traduje a uznáva existencia tzv. „Košickej školy daňového práva“. Pre katedru znamená takéto neoficiálne označenie veľké zadosťučinenie pre prácu jej členov v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania, ale aj výzvu do budúcnosti.
Katedra od svojho vzniku zabezpečuje výučbu povinných, povinne voliteľných i výberových predmetov. V minulosti to bolo popri profilovom zameraní aj Rozpočtové právo, Colné právo, Účtovníctvo pre právnikov atď. , ďalej sú to predmety ako Finančné právo, Finančné právo I. a II., Daňové právo, Daňové právo I. a II., Komparatívne daňové právo, Základy ekonómie, Základy manažmentu, od nasledujúceho akademického roku k ním pribudne aj Daňové právo Európskej únie a Právo finančného trhu. V súvislosti so zmienkou o jednotlivých katedrou zabezpečovaných predmetoch treba zvýrazniť aj mimoriadnu ambíciu prepájať výsledky výskumu do pedagogického procesu, čím katedra napomáha spojeniu teórie a praxe v príslušných disciplínach.
Za doterajších viac ako 23 rokov svojej samostatnej existencie katedra zaznamenala celý rad úspechov, ktoré ju radia k popredným a uznávaným katedrám nielen na Právnickej fakulte v Košiciach, ale aj minimálne v rámci stredoeurópskeho priestoru / krajín V4.
Predovšetkým došlo k výraznému posilneniu kvalifikačného rastu členov katedry, keď na katedre v súčasnosti pôsobia dvaja profesori a 2 docenti, pričom všetci ostatní členovia katedry sú nositeľmi akademického titulu PhD.
Do členskej základne katedry patria viacerí členovia, ktorých odborný a osobnostný profil a manažérske schopnosti ocenila akademická komunita aj tým, že ich uznala za oprávnených reprezentantov vysokej školy i fakulty vo vrcholových pozíciách akademickej samosprávy. Od vzniku katedry v roku 2001 pôsobili jej členovia vo funkcii rektora (V. Babčák) a dekanov (M. Bujňáková a od roku 2019 aj M. Štrkolec), resp. ako prorektorka M. Bujňáková. Ako predseda Akademického senátu fakulty pôsobili M. Bujňáková a J. Sábo.
K ďalším úspechom a oceneniu zásluh členov katedry od jej vzniku treba zaradiť:
- Získanie viacerých grantových projektov. Za všetky uvádzam len tie, ktoré boli priamo udelené členom katedry ako ich vedúcim riešiteľom, pretože členovia katedry boli zapojení do plnenia grantových úloh aj na iných katedrách. Išlo / ide o 2 projekty APVV (V. Babčák a M. Štrkolec), 9 projektov VEGA (V. Babčák – 3 projekty, Bujňáková – 2 projekty, K. Cakoci – 2 projekty, A. Popovič – 1 projekt, A. Vartašová – 1 projekt) a viaceré projekty VVGS (A. Popovič, J. Sábo, M. Štrkolec, L. Hrabčák, A. Vartašová a K. Červená).
- Od akademického roku 2009/2010 je Daňové právo súčasťou štátnej skúšky v odbore právo ako voliteľný predmet štátnej skúšky. Počet študentov, ktorí úspešne vykonali štátnu skúšku z Daňového práva od AR 2009/2010 do AR 2022/2023 činí 512 študentov. Pre AR 2023/2024 je prihlásených ďalších 44 študentov, z toho 41 študentov z denného štúdia, 2 študenti externého štúdia a 1 študentka je v nadštandardnej dĺžke štúdia. Títo študenti budú absolvovať štátnu skúšku v mesiaci máj 2024.
- Udelenie dvoch čestných titulov h. c. dvom učiteľom katedry (V. Babčák a M. Bujňáková), a to na Uniwersytete Rzeszowskim v Rzeszowie (Poľská republika) v roku 2006, resp. v roku 2007.
- Udelenie Ceny rektora v roku 2013 a v roku 2020 Babčákovi za významný vedecký prínos v oblasti finančného práva a daňového práva na Slovensku a za významnú publikačnú činnosť.
- Mladí členovia katedry (bývalí aj súčasní) získali viaceré Napríklad:
- František Bonk, PhD. (člen katedry do konca AR 2018/2019, v súčasnosti zamestnaný na Ministerstve financií SR) prevzal v decembri 2016 ocenenie Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2015/2016 v kategórii Právo. Ocenenie udelila organizácia Junior Chamber International – Slovensko, pod záštitou prezidenta SR;
- Jozef Sábo, PhD. na seminári venovanom PhD. študentom a mladým vedeckým pracovníkom usporiadanom v rámci XVI. medzinárodnej vedeckej konferencie „The Optimization of Organization and Legal Solutions Concerning Public Revenues and Expenditures in Social Interest“ vo Vilniuse v dňoch 21-22. septembra 2017 organizovanej pod záštitou The Center for Information and Research Organization in Public Finance and Tax Law of Central and Eastern European Countries získal ocenenie za najlepší vedecký príspevok prezentovaný na tému „The reasoning about evidence in Tax Matters“;
- Soňa Simić Ballová na seminári venovanom PhD. študentom a mladým vedeckým pracovníkom usporiadanom v rámci 21.ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie „The Control of Public Finances“ v Bialystoku v dňoch 19.-21.septembra 2022 organizovanej pod záštitou International Center of Public Finance and Tax Law Research a Právnickej fakulty Univerzity v Bialystoku získala ocenenie za najlepší vedecký príspevok prezentovaný na tému „The Income of Legal Entities and its Relationship to EU Budget Financing“;
- František Bonk, PhD. prevzal v novembri 2018 cenu TAX ADVISORS AWARD 2018 (TAA 2018), ktorú mu udelila Slovenská komora daňových poradcov (SKDP) za najlepšiu dizertačnú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom oceneného bol prof. V. Babčák;
- Adrián Popovič, PhD. prevzal v novembri 2019 cenu TAX ADVISORS AWARD 2019, ktorú mu udelila Slovenská komora daňových poradcov za najlepšiu dizertačnú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom oceneného bol prof. V. Babčák;
- Monika Stojáková, PhD. prevzala v novembri 2020 cenu TAX ADVISORS AWARD 2020, ktorú jej udelila Slovenská komora daňových poradcov za najlepšiu dizertačnú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom ocenenej bola doc. K. Cakoci;
- Marko Putera prevzal v novembri 2020 cenu TAX ADVISORS AWARD 2020, ktorú mu udelila Slovenská komora daňových poradcov za najlepšiu diplomovú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom oceneného bol JUDr. J. Sábo, PhD.;
- Ladislavovi Hrabčákovi, PhD., Ph.D. bola v roku 2021 udelená „Cena prorektorky za excelentní výsledky v doktorském studiu“ na Masarykovej univerzite v Brne;
- Ladislav Hrabčák, PhD., Ph.D. prevzal v novembri 2022 cenu TAX ADVISORS AWARD 2022, ktorú mu udelila Slovenská komora daňových poradcov za najlepšiu dizertačnú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom oceneného bol prof. M. Štrkolec;
- Soňa Simić sa umiestnila na 1. mieste fakultného kola Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v akademickom roku 2020/2021 konanej dňa 7.júna 2021 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach s prácou na tému „Právne limity zavedenia dane z digitálnych služieb“ na základe čoho sa následne zúčastnila aj Česko-Slovenskej právnickej súťaže o najlepšiu študentskú prácu za rok 2021 konanej v dňoch 16.-17. septembra 2021 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V tejto súťaži obsadila 3.miesto v kategórii súťažných prác prihlásených študentmi doktorandských študijných programov;
- Soňa Simič Ballová, PhD. prevzala v novembri 2023 cenu TAX ADVISORS AWARD 2023, ktorú jej udelila Slovenská komora daňových poradcov za najlepšiu dizertačnú prácu z oblasti daňového práva. Školiteľom ocenenej bol prof. M. Štrkolec.
V roku 2021 SKDP neorganizovala súťaž TAA z dôvodu pandémie COVID a neštandardnej výučby na vysokých školách a univerzitách.
- Zorganizovanie celého radu medzinárodných vedeckých konferencií a seminárov. Boli to :
- medzinárodná vedecká konferencia „Aktuálne otázky finančného práva a daňového práva v Českej republike a na Slovensku“, Danišovce, 23. apríl 2004;
- medzinárodná vedecká konferencia „Aktuálne otázky efektívnosti verejných financií, finančného práva a daňového práva v štátoch strednej a východnej Európy“, Košice, 30. – 31. august 2005;
- medzinárodný seminár „Dane v medzinárodných súvislostiach“ (Taxes in an international context) v spolupráci s The American Chamber of Commerce in The Slovak Republic (Americká obchodná komora v Slovenskej republike). Súčasťou tohto seminára bolo aj vyhlásenie študentskej súťaže o najlepšiu esej. Košice, 17. apríl 2008;
- medzinárodná vedecká konferencia „Vybrané otázky daňovej politiky EÚ a jej členských štátov“, Košice, 6. – 7.jún 2013;
- medzinárodná vedecká konferencia „Daňové úniky a daňové podvody a právne možnosti ich predchádzania“, Štrbské Pleso, 14. – 16. september 2015;
- medzinárodná vedecká konferencia doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov „Zneužitie a iné formy obchádzania práva“, Košice, 7. apríl 2016;
- slovensko-české dní daňového práva „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam“, Košice, 24. – 25.október 2017;
- slovensko-české dni daňového práva „Daňové raje a zneužívanie daňového systému“, Horný Smokovec, 9. – 11. máj 2018;
- slovensko-české dni daňového práva „Pozitívna a negatívna stimulácia štátu v oblasti zdaňovania“, Košice, 15. – 17.október 2019;
- slovensko-české dni daňového práva „Zdaňovanie virtuálnych platidiel a digitálnych služieb. COVID-19 a iné aktuálne výzvy pre daňové právo“, Košice, 16. – 18.júna 2021;
- slovensko-české dni daňového práva „Daňové právo a nové javy v ekonomike“, Košice, 5.- 7.júna 2023;
- Študentské sympózium z daňového práva, Košice, jún 2021;
- Študentské sympózium z finančného práva a daňového práva, Košice, jún 2022;
- medzinárodná vedecká konferencia „Stav a perspektívy verejných financií v EÚ“, Košice, 2. – 3. júna 2022;
- Študentské sympózium z finančného práva a daňového práva, Košice, jún 2023.
Dňa 13.júna 2024 katedra organizuje IV. Študentské sympózium z finančného práva a daňového práva na tému „Aktuálne otázky finančného práva a daňového práva“.
Prehľad o histórii a súčasnosti katedry by nebol úplný, keby sme zabudli na oblasť medzinárodnej spolupráce s inými pracoviskami. Táto sa rozvíja najviac s právnickými fakultami v Českej republike a v Poľsku. Čiastočne to síce vyplýva už aj z predchádzajúceho textu, na doplnenie sa však žiada uviesť aj niektoré konkrétnejšie údaje:
Pokiaľ ide o spoluprácu s katedrami v Českej republike, určite na tomto mieste treba spomenúť spoluprácu s členmi Katedry finančního práva a finanční vědy Právnickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, ktorá spolupráca sa začala intenzívnejšie rozvíjať ešte v roku 1979 (v rámci vtedajšej medzinárodnej konferencie finančných právnikov, ktorá sa konala v Karlových Varoch) a svoj zásadný rozvoj nabrala po roku 1989. V tejto súvislosti chceme spomenúť najmä spoluprácu s bývalou vedúcou katedry pani prof. JUDr. Márii Karfíkovou, CSc. a pani prof. JUDr. Hanou Markovou, CSc.
Vo vzťahu ku katedrám z Poľskej republiky, výrazne sa v tomto smere etablovala spolupráca s dvoma pracoviskami:
- s Katedrą Prawa Finansowego Wydzialu Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdaňskiego
- s Katedrą Finansów Publicznych i Prawa Finansowego i Katedrą Prawa Podatkowego Wydzialu Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Spomínaná spolupráca sa zameriava nielen na vzájomnú účasť a organizovanie medzinárodných konferencií z finančného a daňového práva (napr. międzynarodowe Bałtycke Konferencję Prawa Finansowego či międzynarodowe Konferencję Naukowe organizované Centrom Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej), ale aj na iné oblasti spolupráce, ako je napríklad vydávanie časopisu Financial Law Review.
Konkrétnejšie údaje o pôsobení katedry prostredníctvom jednotlivých jej členov sú k dispozícií na osobných webových stránkach členov katedry.
6. Zakončenie
Katedra sústreďuje vo svojom portfóliu viaceré právne disciplíny, ktoré tvoria bázickú časť slovenského práva a práva EÚ. Tieto súčasti právnej kultúry treba nielen vykladať, ale aj formovať, pretvárať a skvalitňovať tak, aby naozaj predstavovali právo, ktoré sa priamo snúbi, ba možno povedať, že až prerastá do myšlienok, túžob a prejavov spravodlivosti a neostáva iba v područí politiky.
V januári uplynulo 49 rokov od môjho príchodu na fakultu. Pri všetkej neskromnosti som katedre, fakulte a v konečnom dôsledku aj našej alma mater „zasvätil“ celý svoj profesionálny život, ktorý „uzavriem“ v posledný júnový deň roku 2024. Nebudem preháňať, keď zdôrazním, že za obdobie od svojho vzniku sa na katedre sformoval kvalitný kolektív, známy a uznávaný právnickou komunitou.
Košice, máj 2024
prof. h. c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc., v. r. vedúci katedry