Prejsť na obsah

Vysychajúce jazero na Sardínii – objektom výskumu medzinárodnej školy doktorandov

4minút, 41sekúnd

Odborníci z Ústavu geografie učili mapovať pomocou bezpilotných leteckých systémov v letnej škole International Remote Sensing Summer School na Sardínii.

Európska vesmírna agentúra (ESA) rozvíja nové družicové systémy schopné veľmi citlivo rozlišovať rôzne druhy materiálov na povrchu Zeme. Umožňuje to technológia obrazovej spektrometrie (hyperspektrálne skenovanie), ktorá sa používa na detekciu kvality potravín, stanovenie chemického zloženia látok, či vitality rastlín. Pre spoľahlivú kalibráciu vesmírnych hyperspektrálnych kamier je potrebné vytypovať plochy, ktorých povaha materiálu a jeho odrazivosť sa v priebehu istého obdobia nemení a ostáva stabilná. Preto je potrebné odrazivosť na mieste zmerať. Potom možno dať do súvisu družicou namerané hodnoty odrazivosti s absolútnymi hodnotami vo fyzikálnych jednotkách nameranými pozemne a letecky. Analogicky sa kalibruje váha, či objem paliva na čerpacej stanici. Vhodnou kalibračnou lokalitou pre ESA sa javí občasne vysychajúce soľné jazero Sal’e Porcus na západnom cípe Sardínie pri mestečku San Vero Milis a Riola Sardo.

Jazero sa stalo hlavným objektom výskumu v týždni 15. – 20. júla 2023 v rámci prvého ročníka letnej školy International Remote Sensing Summer School, ktorej cieľom bolo vzájomné zdieľanie vedomostí a zručností pri spracovaní hyperspektrálnych a lidarových dát z pozemných, leteckých a družicových meraní pre účely kalibrácie a validácie hyperspektrálnych družicových dát.

Hlavným organizátorom bola Katedra chemických a geologických vied Univerzity v Cagliari. Na podujatí participovali zástupcovia talianskeho Národného ústavu geofyziky a vulkanológie (INGV), talianskej Asociácie diaľkového prieskumu Zeme (AIT) a Talianskej vesmírnej agentúry (ASI).

Počas horúcich 5 dní jazero Sal’e Porcus privítalo 25 doktorandov z celého sveta v sprievode skupiny špecialistov z INGV, ktorú koordinovali Massimo Musacchio a Enrica Marotta, Tapete Deodato z talianskej vesmírnej agentúry, Sergio Teggi z University Modena-Reggio Emilia, Saham Mirzael z CNR,  z Katedry chemických a geologických vied Univerzity v Cagliari participovali Maria Teresa Melis, Salvatore Noli, Francesco Dessì, Claudia Collu, Marco Casu, Mariana Carrea. Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach reprezentovali 4 zamestnanci Ústavu geografie, Prírodovedeckej fakulty: doc. Ján Kaňuk, doc. Michal Gallay, Dr. Ján Šašak a Dr. Katarína Onačillová. Zabezpečovali výučbu a zber dát bezpilotným leteckým systémom pomocou laserového skenera a hyperspektrálnej kamery.

Maria Antonietta Dessena z Talianskej asociácie diaľkového prieskumu Zeme (AIT) a Xinlian Liang z Medzinárodnej spoločnosti pre fotogrametriu a diaľkový prieskum Zeme (ISPRS) predstavili činnosť asociácií a zaručili šírenie iniciatívy na medzinárodnej úrovni.

Výučba začala terénnym prieskumom lokality s ručnými spektrometrami a senzormi inštalovanými na bezpilotnej multikoptére z UPJŠ. Študenti priamo zažili inštalovanie techniky a vykonanie leteckej meračskej misie  unikátnymi meračskými systémami pre spektrálnu, geologickú a topografickú charakterizáciu suchého soľného jazerného dna. Teplota vzduchu počas zberu dát presiahla 45°C. Len skoré ranné mapovanie termálnym bezpilotným systémom ASI bolo o čosi príjemnejšie.

Počas letnej školy bolo získaných vyše 300 GB geopriestorových spektrálnych dát. Prvé výsledky realizovaných aktivít potvrdzujú potenciál lokality v priestorovom kontexte a naznačujú potrebu prehĺbenia poznatkov o nedávnej geologickej histórii.

Letná škola sa stala vo štvrtok 20. júla súčasťou verejného podujatia SHARPER (Waiting for the Researchers‘ Night), organizovaného pod patronátom samosprávy San Vero Milis, s názvom: „Sal ‚e Porcus: strážca pozorovaní z vesmíru .“ Verejnosť sa mohla dozvedieť o význame jazera pre európsky ekosystém ako aj vesmírnu observáciu Zeme.

Priame lektorovanie zamestnancov UPJŠ v Košiaciach na letnej škole je príkladom celoeurópskeho významu programu ERASMUS+, vďaka ktorému vznikol prvotný kontakt pracovísk v Košiciach a v Cagliari, ktorý následne vyústil do spoločnej realizácie letnej školy našimi technológiami a know-how. Cestovné výdavky na letnú školu boli hradené zo zdrojov programu ERASMUS+ v rámci mobility  „výučba“. Výskumné úlohy na podujatí tiež súviseli s riešením vedeckých projektov na Ústave geografie:

ENEUM: Enhancing Earth Observation Curriculum with a Focus on ESA Sensors (4000140187/23/NL/SC/rp)

APVV-22-0024: Fyzikálna geomorfometria pre fyzickogeografický výskum

VEGA 1/0168/22: Paleogeografické a geodynamické interpretácie detritických minerálov z vybraných oblastí Západných Karpát: prípadová štúdia identifikácie charakteru transportných podmienok a zdrojových oblastí v krasových a nekrasových územiach

O podujatí informovali aj miestne médiá:

https://www.unionesarda.it/news-sardegna/oristano-provincia/san-vero-milis-25-studenti-provenienti-da-tutto-il-mondo-esaminano-lo-stagno-di-sale-porcus-p4q821cr

http://www.ansa.it/sardegna/notizie/2023/07/21/venticinque-studenti-da-tutto-il-mondo-per-la-summer-school_72e5388c-ac23-4174-ac9e-8520a45ff9a3.html

https://magazine.unica.it/scuola-estiva-per-studiare-i-dati-acquisiti-da-satellite/

https://www.geosmartmagazine.it/2023/05/01/international-remote-sensing-summer-school/

Krátke video o dojmoch účastníkov letnej školy:

Dáta z lidaru a hyperspektrálnej kamery


Študuj na UPJŠ