UPJŠ v spolupráci so spoločnosťou Vissim otvorila nové laboratórium

VUCAP

Spoločné laboratórium VUCAP – Vissim & UPJS Colaborative Analytics Platform bolo slávnostne uvedené do prevádzky 25. apríla 2024 o 11. hodine na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ na Jesennej 5 v Košiciach za prítomnosti vzácnych hostí a médií. Vznik laboratória nadväzuje na uzatvorené Memorandum o porozumení medzi košickou UPJŠ a spoločnosťou Vissim, s. r. o.

Slávnostné otvorenie laboratória VUCAP bolo sprevádzané podpisom zmluvy a odhalením tabule. Za spoločnosť Vissim sa otváracieho ceremoniálu zúčastnil Max Semenov, Chief Technology Officer at Vissim, za Prírodovedeckú fakultu UPJŠ v Košiciach dekan doc. RNDr. Roman Soták, PhD.  Na slávnostné otvorenie prijali pozvanie ďalší významní hostia: Ing. Juraj Girman, viceprezident spoločnosti Telekom IT, predseda Správnej rady Košice IT Valley a člen Správnej rady UPJŠ, za Vissim Marián Kušnír, Global R&D Director, a Ivan Radvák, Head of R&D Center, za UPJŠ prodekan pre vonkajšie vzťahy na PF UPJŠ doc. Mgr. Michal Gallay, PhD. a doc. RNDr. Ľubomír Antoni, PhD., člen Rady  Ústavu informatiky PF UPJŠ.

Vďaka novootvorenému laboratóriu VUCAP bude možné podporovať základný výskum v oblasti analýzy dát a aplikácii umelej inteligencie, realizovať aplikovaný výskum a transfer výsledkov výskumu do praxe, etablovať spoločné aktivity v medzinárodnom prostredí, zapájať sa do aktivít inovačného ekosystému v košickom regióne či podporovať rozvoj študijných programov fakulty prostredníctvom zapájania študentov do kreatívnych projektov. „Vítame každú spoluprácu s praxou. V tomto prípade vytvárame podmienky pre našich zamestnancov a študentov na zapojenie sa do riešenia praktických problémov v oblasti pôsobenia spoločnosti Vissim. Okrem dátových zdrojov a odbornej spolupráce spoločnosť Vissim avizovala dodanie technologického vybavenia, ktoré bude slúžiť na kreatívne projekty určené pre študentov stredných a vysokých škôl,“ informoval dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach doc. RNDr. Roman Soták, PhD. Výhody spolupráce univerzity a súkromnej spoločnosti ozrejmil vedúci košickej pobočky spoločnosti Vissim Marián Kušnír: „Spolupráca Vissim a UPJŠ smeruje k vytvoreniu funkčného ekosystému zloženého z komerčnej spoločnosti na jednej strane a tvorivých pracovníkov a študentov vysokých a stredných škôl na druhej strane. Veríme, že spolupráca prispeje aj k popularizácii dátovej analytiky a umelej inteligencie medzi študentmi stredných škôl a širokou verejnosťou.

Laboratórium VUCAP sídli v Ústave informatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, kde bude k dispozícii tvorivým zamestnancom a študentom univerzity.

Otvorenie laboratória v médiách