Prejsť na obsah

Výskum

1minút, 25sekúnd

Výskumné zameranie Katedry genetiky je orientované na genetickú reguláciu biosyntézy sekundárnych metabolitov s využitím molekulárno-genetických, biochemických a bioinformatických prístupov na rôznych OMICS úrovniach od funkčnej genomiky po metabolomiku. Predmetom záujmu sú gény so vzťahom k sekundárnym metabolitom s protinádorovou aktivitou produkovanými niektorými zástupcami rodu Hypericum

Regulácia biosyntézy hypericínu v zástupcoch rodu Hypericum

Hypericín a jeho deriváty predstavujú zaujímavé fotodynamické pigmenty, ktoré sú v rastlinnej ríši produkované primárne niektorými zástupcami rodu Hypericum. Napriek ich narastajúcemu významu s perspektívou využitia vo fotodynamickej terapii a diagnostike niektorých nádorov, ostávajú genetické aspekty regulácie ich biosyntézy v rastline neobjasnené. V súčasnosti sa výskum koncentruje na objasnenie biosyntetickej dráhy hypericínu, identifikáciu a validáciu kandidátnych génov kódujúcich kľúčové enzýmy a na štúdium ich regulácie. 

Biotechnológia ako alternatíva produkcie sekundárnych metabolitov s protinádorovou aktivitou v rode Hypericum

Na štúdium biosyntézy sekundárnych metabolitov v rode Hypericum a jej časovo-priestorovej regulácie nadväzujú biotechnologické prístupy, ktorých cieľom je indukcia tvorby týchto látok v rôznych typoch rastlinných pletív a buniek v systéme in vitro vrátane geneticky transformovaných. Toto štúdium je v súčasnosti zamerané na vplyv exogénnych signálov, vrátane biotických a abiotických elicítorov, na produkciu biomasy a sekundárnych metabolitov. Jeho súčasťou je vplyv stresorov asociovaných s kryogénnym pôsobením.


Študuj na UPJŠ