Prejsť na obsah

Štúdium

1minút, 28sekúnd

“The role of the infinitely small in nature is infinitely large”

Týmto výrokom Loiusa Pasteura začínajú mnohé učebnice mikrobiológie. Aj keď je mikrobiológia jednou z najmladších klasických biologických disciplín, bolo to práve štúdium mikroorganizmov, ktoré nám umožnilo pochopiť fungovanie živých buniek. Mikroorganizmy boli totiž prvé a po väčšinu doby existencie života na našej Zemi aj jediné organizmy, ktoré ju obývali.

Za miliardy rokov evolúcie sa dokázali prispôsobiť aj veľmi nehostinným prostrediam a mikrobiológia prináša najdôležitejšie nápovedy pri hľadaní mimozemského života. Práve mikroorganizmy sú zodpovedné za to, ako vyzerá naše životné prostredie a umožnili vznik mnohobunkových mikroorganizmov a následne aj nás, ľudí. Hoci mikroorganizmy predstavujú asi 50 % biomasy na Zemi, sú doposiaľ najmenej preskúmanou skupinou organizmov. Pesimisti odhadujú, že poznáme menej než 0,01 % existujúcich mikroorganizmov na Zemi.

O význame mikroorganizmov pre náš každodenný život nemožno pochybovať. Kým niektoré sú zodpovedné za choroby ovplyvňujúce nielen ľudí, ale aj rastliny a zvieratá, iné majú zásadný význam pre udržiavanie obyvateľnosti našej Zeme. Ďalšie zase zohrávajú zásadnú úlohu v priemysle, kde sa ich jedinečné vlastnosti využívajú pri výrobe potravín, nápojov a antibiotík.

Mikrobiológia študuje mikroorganizmy na úrovni spoločenstiev (ekológia a epidemiológia), na úrovni jednotlivých buniek (bunková biológia a fyziológia) a na úrovni bielkovín a génov (molekulárna biológia). Ak chcete vedieť viac, neváhajte nás kontaktovať.

 

 


Študuj na UPJŠ