Prejsť na obsah

Tipy na Erasmus+ v Málage

10minút, 20sekúnd

Universidad de Málaga

Málaga, Španielsko

Málaga je šieste najväčšie španielske mesto nachádzajúce sa na juhu provincie Andalúzia. Rodisko Pabla Picassa, jednovežatá katedrála, býčia aréna… No predovšetkým more, slnko a teplo. 24 stupňov v januári? A čo februárový morský kúpeľ? Málaga je nádherná pri východoch slnka, pri jeho západoch, počas dňa, počas noci. Dokonca aj v daždi, ktorý sa objavuje veľmi sporadicky popri viac než 300 slnečných dňoch v roku. Kvety a stromy kvitnú neustále. V parkoch a na pláži veselo spievajú zelené papagáje.

Je január a ja sedím v tielku na pláži. Teplé slnečné lúče zohrievajú moju hnednúcu pokožku. Predo mnou sa rozprestiera pokojné more, ktoré zamestnáva všetky moje zmysly. Vdychujem jeho slanú vôňu, počúvam dunivé zvuky vĺn a kochám sa nekonečnou modrou. Stovky čajok ležiacich na vode sa zrazu zdvihnú a začnú križovať bezoblačnú oblohu a vydávať charakteristické zvuky, ktoré mám tak rada. Vôkol mňa jemný vetrík hýbe listami mohutných paliem. A ja si zase raz uvedomím, aká som vďačná za možnosť niekoľkomesačnej dovolenky pod krycím menom Erasmus.

O niekoľko hodín sa vraciam k moru opäť. Stalo sa pre mňa magnetom. Je noc, nado mnou hviezdy s mesiacom a vôkol mňa žiadni ľudia. Počuť len hukot vĺn. Sedím, ležím, skáčem, spievam. Šantím sa a vo vzduchu i v žilách cítim slobodu.

Všetky moje dni na Erasme boli nádherné. Užívala som si každý jeden prítomný okamih! Príjemné šteklenie v nose spôsobené intenzívnou vôňou všadeprítomných pomarančovníkov. Lovenie ovocia na štýl čínskych paličiek slamkami zo sangríe (najznámejší španielsky nápoj). Rytmy šialenej latino hudby. Obrovské energické fiesty a procesie na uliciach s Antoniom Banderasom na čele. Chaos. Dlhé prechádzky po pobreží. Hluk v uliciach. Španielčina. Východy a západy slnka. Fiesta. Ďalšia fiesta. Španieli, cudzinci, kamoši …

A aké je Španielsko? Nuž, španielsku atmosféru určite nenačerpáte pri najznámejších pamiatkach. Zbožňovala som sedieť v mojom obľúbenom parku v štvrti, kde bývajú chudobnejší ľudia. Moji kamoši ten park radi nemajú, ale ja ho milujem práve pre tú autenticitu, ktorá tu vládne. Je tu všade veľa odpadkov. Postupne prichádzajú pravidelní návštevníci parku. Sadajú si na svoju lavičku. A začínajú po sebe kričať, z jednej strany parku na druhý. Gestikulujú, zvyšujú hlas – priam vrieskajú. Bežný Európan by si pomyslel, že sa hádajú, ale oni sa len rozprávajú. Zvyknutá na tieto bizarné situácie si ľahám v schúlenej polohe na lavičku, nastavím tvár hrejúcemu slniečku a zatváram oči. To, že vyzerám ako bezdomovec si vôbec nepripúšťam. Som v krajine bláznov, kde nikto nič nerieši a každý si robí, čo chce.

Desatoro prežitia v Málage

Ak si doteraz nevedel, čo je reggaeton, teraz ho budeš počuť na uliciach, v baroch, na diskotékach. Španieli sú ním posadnutí a tebe sa tiež dostane pod kožu.

Farby na semaforoch sú pre teba ako chodca úplne zbytočné, stačia ti oči – nevidíš auto, prejdi.

Autobusové pravidlo“ najlepšie vyjadria slová mojej učiteľky: „My, Španieli, znesieme akýkoľvek chaos, ale poradie nastupovania do autobusu je pre nás jednoducho otázka života a smrti.“ Na zastávkach sa tvoria rady, nikto nikoho nepredbieha, ba ešte ťa pustia pred seba, ak stojíš bokom a vidia, že si prišiel na zastávku skôr.

Priemerné zimné teploty sú 17-19°C. Občas aj 13, ale aj 24°. Nech je ako chce, Španielov uvidíš naobliekaných vo vetrovkách, čiapkach, šáloch, ba aj rukaviciach. Ty si kráčaš v sukni a tielku a rozmýšľaš, či zazeráš viac ty na Španielov alebo oni na teba.

Len čo vojdeš do školy v tričku, ucítiš chlad. Celé vyučovanie sa vrtíš v koženke a mrzneš. Len čo vyjdeš zo školy vonku, koženku opäť odhodíš.

Keď sa po náročnom dni v škole a šialenej party konečne dostaneš do postele a blažene zavrieš oči, priletí k tebe malý protivný komár, ktorý ti nedá pokoj, dokým ho nezabiješ. Na Slovensku v januári takéto problémy nie sú, ale v Málage si rýchlo zvykneš, že označenia mesiacov a ich typické charakteristiky neplatia.

Ak nechceš v noci zamrznúť, použi všetky prikrývky, ktoré v izbe nájdeš. Je síce príjemné, že v Španielsku je celoročne tak teplo, že kúrenie sa nepovažuje za potrebnú výbavu domácnosti, ale ver mi, noci sú chladné. Niekedy aj dni. 16°C vonku je síce fajn, ale rovnakú teplotu máš aj dnu.

Ak sa dohaduješ so Španielmi alebo s Erasmákmi na čase, NIKDY NIKTO nepríde v dohodnutý čas. Ani nerátajú s tým, že ty áno.

Každú nedeľu poobede máš zadarmo vstup do múzeí a iných významných pamiatok v Málage.

Oslovenia ako miláčik, láska, srdiečko, kráska a kráľovná sú tu úplne bežné v každej jednej vete a je jedno, či ti to povie španielska spolužiačka, teta na trhu alebo barman.

Najpodstatnejšiu časť Erasmu však tvoria ľudia. Ani neviete ako a máte kamarátov z celého sveta – Austrália, Filipíny, Japonsko, Kanada, Čile, Európa… Samozrejme, dozviete sa mnoho zaujímavého o ich krajinách, zvykoch a spôsobe života. Avšak nie je to len o tom. Postupne si niektorých ľudí pustíte bližšie k sebe a začnete s nimi rozoberať vaše každodenné radosti a problémy, vediete dlhé rozhovory, smejete sa a plačete spolu, ste si vzájomnou silnou oporou, stávajú sa z vás nerozluční priatelia … a vtedy si uvedomíte, že je úplne jedno, že váš kamarát je z inej krajiny. Rovnako to nie je ani o cudzom jazyku. Nesústredíte sa na to, aké slovo použijete, ani či vetu poviete v minulom alebo minulom priebehovom čase. Jednoducho rozprávate a počúvate. A už pred sebou nemáte cudzinca, ale blízkeho priateľa. A myslím, že o tom Erasmus je. O búraní predsudkov a rozdielov medzi nami. Lebo nakoniec sme si viac podobní, než by sme čakali.

Mnohí sa ma pýtajú, čo bolo počas Erasmu pre mňa najťažšie. Mala som dva ťažké momenty. Prvý bol pred samotným odchodom do Málagy – všetky tie (ne)možné scenáre, ktoré som mala v hlave. Negativizmus zo mňa len tak sršal, predstavovala som si, ako mi nepôjde škola, jazyk, ako si nenájdem kamarátov a ako nezvládnem žiť polroka sama v cudzine. Po príchode do Málagy sa však ANI JEDNA moja negatívna predpoveď nenaplnila. Naopak, realita zďaleka presiahla moje očakávania. Druhý najťažší moment Erasmu bol môj odchod z Málagy. Dni plné rozlúčok a posledných aktivít. A potom ten moment… zatvárajúce sa dvere vlaku smerujúceho na letisko, ktorý ma unáša ďaleko od môjho milovaného mesta. Naplno som si uvedomila, že Erasmus sa naozaj skončil a niet cesty späť – cítila som neskutočný žiaľ a prázdno.

Erasmus trvá len niekoľko mesiacov, ktoré sú však také intenzívne, že vám dajú zážitky a skúsenosti, ktoré by ste inak čerpali počas rokov.

Konkrétne tipy na Erasmus v Málage

Ubytovanie

Počas celého pobytu v Málage som sa nestretla s Erasmákom, ktorý by bol ubytovaný na internáte. Úplne všetci sme bývali v bytoch. Odporúčam hľadať nielen cez internetové stránky, ale aj cez facebookové erasmácke skupiny. Vopred sa platí záloha – z tohto a aj iných praktických dôvodov je dobré uistiť sa o vierohodnosti bytovej ponuky. Ja som si napríklad pýtala kontakt na momentálnu nájomníčku a priamo jej sa opýtala všetky dôležité otázky. Španielske byty sú známe absenciou kúrenia, je lepšie si preto zistiť, či byt (izba) má aspoň nejaký funkčný ohrievač. Naopak, v lete sa zas ocení prítomnosť klímy. Málaga má tri kampusy, kde sú sústredené fakulty. Niektorí študenti sa rozhodli bývať blízko kampusov, ja som naopak chcela byt v centre a do campusu som cestovala (30 min). Bolo to lepšie rozhodnutie.

Škola

Práve tento bod odstraší od Erasmu najviac študentov. Boja sa, či sú schopní zvládnuť štúdium v cudzom jazyku. Tu je moja rada jednoduchá – je potrebné si dopredu zistiť náročnosť a zaujímavosť predmetov (ak som na niečo prišla počas štúdia v zahraničí, tak je to práve toto – aj keď z jazykového hľadiska nemáte problém s matériou, môže byť tak nezáživná/obsahovo náročná, že otázka prežitia už zďaleka na jazyku nestojí). Pýtajte sa bývalých Erasmákov, aké predmety si zvolili oni. Pýtajte sa miestnych študentov. Prvé týždne po príchode je dovolené celkom zmeniť predmety, takže hoci ich univerzitám hlásite vopred, nie je to definitívne. Môžete si vybrať predmety, ktoré sú určené vyslovene Erasmákom alebo študovať s lokálnymi študentmi. Skúsenosť študovať na zahraničnej univerzite mi dala veľmi veľa. Zvlášť vďačná som bola za množstvo praktických vecí, ktoré sme museli robiť – čo som počas

5 rokov štúdia na právnickej fakulte na Slovensku nezažila. Hoci som pred mobilitou očakávala, že celý Erasmus strávim zavretá v izbe prekladaním učebných materiálov, vôbec to tak nebolo. Naozaj, ak si vyberiete dobré predmety, pôjdu vám dobre bez ohľadu na vašu jazykovú úroveň.

Aktivity

A čo sa dá v Málage robiť? Pláž ležiaca blízko centra je každodennou povinnosťou. Ak máte plné zuby preplnených ulíc, môžete vybehnúť do prírody na jeden z mnohých kopcov nachádzajúcich sa priamo v centre, ktoré ponúkajú nádherné výhľady. Môžete sa zúčastňovať na početných aktivitách organizovaných ESN (Erasmus Student Network) – plážový volejbal ,kurzy tanca, výletiky, karaoke, čistenie pláže … a to všetko zadarmo! Andalúzia je nádherný región. Odporúčam navštíviť miesta ako Sevilla, Granada, Córdoba, Cádiz, Nerja, Ronda, El Torcal, Antequerra, Caminito del Rey, Mijas, Setenil de las Bodegas, Frigiliana, Playa Bolonia, Castillo de Colomares. Môžete využiť služby MSE (Málaga South Experiences), kde nájdete výlety nielen za dobré ceny, ale aj s výbornými spolucestujúcimi, keďže túto cestovku využívajú prevažne Erasmáci. Ak chcete cestovať na vlastnú päsť, odporúčamaplikáciu blablacar (ride share) –je to lacnejšie a praktickejšie než autobusy a vlaky. Jedna vec je jasná – v Málage sa nudiť nikdy nebudete!

Lucia