Košický samosprávny kraj ocenil osobnosti a kolektív UPJŠ

Verejné ocenenia Košického samosprávneho kraja (KSK) za rok 2023 boli slávnostne odovzdané v utorok 23. apríla 2024 o 18.00 hod. v Štátnom divadle v Košiciach, medzi ocenenými boli aj významné osobnosti a kolektív z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Krajské zastupiteľstvo každý rok udeľuje ocenenia osobnostiam a kolektívom za osobitný prínos pre rozvoj kraja, za činy statočnosti, ľudskosti a hrdinstva, za vynikajúce tvorivé činy a výsledky dosiahnuté v humanitárnej, cirkevnej, kultúrnej a umeleckej, publicistickej, verejnoprospešnej, podnikateľskej, technickej, športovej a vedecko-vzdelávacej činnosti. V tomto roku bolo doručených 32 návrhov na ocenenie v kategórii Cena Košického samosprávneho kraja a 6 návrhov na ocenenie Historická osobnosť regiónu. Námety mohli predkladať poslanci Zastupiteľstva KSK, ale aj mestá, obce a významné inštitúcie pôsobiace v Košickom kraji. Návrhy posúdené komisiou boli prerokované krajskými poslancami na zasadnutí ešte v decembri minulého roku.

Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja získal Dr. h. c. prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prorektor pre strategický rozvoj a investície, popredný odborník v oblasti infektológie a internej medicíny na Slovensku a v Európe, profesor verejného zdravotníctva, prednosta Klinky infektológie a cestovnej medicíny na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a vedúci centra Starostlivosti pre HIV pozitívne osoby Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.

Cenu Košického samosprávneho kraja z rúk predsedu Ing. Rastislava Trnku prevzal v mene celého kolektívu Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach dekan fakulty prof. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. V roku 2023 fakulta oslávila 50 rokov svojej existencie. Už polstoročie rozvíja tvorivý potenciál a materiálno-technické zázemie, aby sa čo najviac približovala ku kvalite a úrovni právnických fakúlt v Európskej únii. Na vysokej úrovni pripravuje študentov, ktorí úspešne nachádzajú uplatnenie v právnej praxi ako kvalitní sudcovia, advokáti, exekútori, notári, vyšetrovatelia, ale tiež na rôznych pozíciách v orgánoch EÚ, v diplomacii či štátnej a verejnej správe.

In memoriam bola udelená cena v kategórii Historická osobnosť regiónu prvému dekanovi Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Jánovi Kňazovickému a priekupníkovi transfuziológie na Slovensku. Za jeho prínos pre slovenskú transfúziológiu sa od roku 2007 udeľujú slovenským darcom krvi medaily profesora Jána Kňazovického za viac ako 100-násobné darcovstvo u mužov a vyše 80-násobné u žien, čo predstavuje najvyššie možné ocenenie pre bezpríspevkových darcov. V minulom roku uplynulo 100. výročie od prvej transfúzie vykonanej na Slovensku prof. Kňazovickým, pri tejto príležitosti Národná banka Slovenska vydala zberateľskú euromincu. Cenu KSK prevzal MUDr. Miloš Kňazovický, PhD., MPH., vnuk prof. Kňazovického a autor knižnej publikácie, ktorá mapuje život prof. MUDr. Jána Kňazovického (1893 – 1987), na ktorej spolupracoval s prezidentom Rudolfom Schusterom.

Záznam zo Slávnostného ceremoniálu udeľovania ocenení osobnostiam Košického samosprávneho kraja za rok 2023 je dostupný online

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Fotografie: FB Košický samosprávny kraj