S úctou spomíname…

UPJŠ s obrovským zármutkom prijala správu, že 6. decembra 2023 nás vo veku 66 rokov navždy opustil Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc., rektor Technickej univerzity v Košiciach v rokoch 2015 – 2023.

* 6. marec 1957
† 6. december 2023

Profesor Kmeť úspešne ukončil pregraduálne vzdelávanie na Stavebnej fakulte VŠT v Košiciach v odbore pozemné stavby so zameraním na statickú analýzu konštrukcií. Po ukončení štúdia pracoval ako asistent na Katedre nosných konštrukcií a zakladania SvF VŠT v Košiciach, následne na mieste odborného asistenta a zástupcu vedúceho Katedry kovových a drevených konštrukcií SvF VŠT v Košiciach. V roku 1992 mu bol udelený titul docent v odbore teória a konštrukcie inžinierskym stavieb. V roku 2000 bol inaugurovaný (titul profesor) v rovnakom odbore. V roku 2020 získal titul DrSc. vo vednom odbore inžinierske konštrukcie a dopravné stavby. Pred nástupom do funkcie rektora TUKE v roku 2015 pôsobil vo viacerých vedúcich funkciách ako prodekan pre zahraničné styky a vedeckú výchovu SvF VŠT v Košiciach, dekan Stavebnej fakulty TUKE a neskôr aj ako prorektor pre rozvoj TUKE.

Slovenské akademické prostredie prišlo nielen o vynikajúceho odborníka, vedca a pedagóga v oblasti stavebníctva, ale aj o človeka plného rozvahy a optimizmu s priateľským prístupom a ochotou podporiť zmysluplné nápady a logické riešenia.Jeho idey, plány rozvoja školstva a výskumu zostanú navždy spolu s nami. Jeho vízie budú napĺňať aj ďalšie generácie.

Posledná rozlúčka s pánom profesorom sa uskutoční v utorok 12. decembra 2023 o 11. hodine v Obradnej sieni Krematória v Košiciach.

Rektor UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. vyjadruje v mene celej akademickej obce univerzity úprimnú sústrasť rodine, najbližším, kolegom a študentom.

Česť jeho pamiatke!