Talianska veľvyslankyňa na Slovensku diskutovala so študentmi UPJŠ

Prorektorka pre medzinárodné vzťahy Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD., prorektorka pre internacionalizáciu doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., univerzitná profesorka a dekanka Filozofickej fakulty UPJŠ prof. Mgr. Renáta Panocová, PhD. prijali na akademickej pôde Rektorátu UPJŠ v pondelok 22. apríla 2024 dopoludnia veľvyslankyňu Talianskej republiky na Slovensku J.E. Catherine Flumiani, ktorú počas jej návštevy sprevádzala riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave dr. Alessandra Sanniti.

Predmetom rokovania bolo zavedenie výučby talianskeho jazyka na UPJŠ, možnosti spolupráce našej univerzity s Talianskym kultúrnym inštitútom a prepojenie aktivít Taliansko-slovenskej obchodnej komory s výskumom realizovaným v Technologickom a inovačnom parku UPJŠ. „Iniciatívy, s ktorými pravidelne prichádza J. E. Catherine Flumiani na našu univerzitu, sú veľmi cenným príspevkom k realizácii konkrétnych aktivít v rámci medzinárodnej spolupráce UPJŠ a prinášajú benefity pre viaceré naše pracoviská,“ zhodnotila stretnutie prorektorka Tomaščíková.

Po skončení rokovania pokračovala návšteva veľvyslankyne stretnutím so študentmi na Katedre anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, s ktorými mala možnosť diskutovať o rôznych aspektoch ich štúdia.
„Zavedenie výučby talianskeho jazyka sme uvítali nielen na filozofickej fakulte, záujem prejavili aj mnohé ďalšie pracoviská univerzity. Pani veľvyslankyňa so študentmi diskutovala o dôležitosti štúdia jazykov ako prostriedku interkultúrnej komunikácie a nevyhnutnej podmienky kultúrnej tolerancie,“ uviedla dekanka Panocová.

J.E. Catherine Flumiani s generálnym tajomníkom Taliansko-slovenskej obchodnej komory dott. Giorgio Dovigi navštívila univerzitné pracovisko Technologický a inovačný park UPJŠ, kde vzácnu návštevu sprevádzal jeho riaditeľ RNDr. Andrej Miroššay, PhD. Veľvyslankyňa Talianskej republiky na Slovensku navštívila UPJŠ v minulom roku dvakrát. Pri tejto príležitosti sa osobne stretla s talianskymi študentmi Lekárskej fakulty UPJŠ a navštívila Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny. Pri každej návšteve ocenila modernizáciu výučby a neustále zvyšovanie kvality poskytovaného štúdia na UPJŠ.