UPJŠ bola na slávnostnom otvorení Kreatívneho centra RTVS v Košiciach

V utorok 23. apríla 2024 RTVS slávnostne otvorila svoje Kreatívne centrum ARTÉNA, ktoré sídli v Košiciach. Medzi pozvanými hosťami boli aj členovia akademickej obce z partnerských univerzít – Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzity v Košiciach, ktoré uzatvorili s RTVS Memorandá o spolupráci.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a 1. štátny tajomník Ministerstva kultúry Mário Maruška, prorektorka pre interdisciplinárne vzdelávanie a inovácie na UPJŠ Renáta Orosová, prorektor pre rozvoj a vonkajšie vzťahy na TUKE Rastislav Ručinský, členovia manažmentu RTVS , zástupcovia miestnej samosprávy a odborníci z audiovizuálnej oblasti. Po príhovore generálneho riaditeľa RTVS nasledovala prezentácia zrekonštruovaných priestorov, v ktorých sa nachádzajú špičkovo vybavené audiovizuálne pracoviská zamerané na vzdelávanie, prácu a experimentovanie s najmodernejšími technológiami v audiovizuálnej oblasti. Kreatívne centrum ARTÉNA Košice disponuje Multimediálnou miestnosťou – kinom, coworkingom s deviatimi pracoviskami, štyrmi strižňami, color gradingom a plne funkčným televíznym štúdiom s vlastnou réžiou aj s réžiou zvuku.

„V kreatívnych centrách vidím veľký potenciál práve pre našich študentov v príslušných odboroch. Verím, že doterajšia spolupráca sa rozšíri,“ skonštatovala prorektorka Renáta Orosová. Projekt kreatívneho centra vznikol vďaka príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja s cieľom stimulovania podpory zamestnanosti a tvorby nových pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Projekt bol spustený v roku 2019 a stále pokračuje. V ďalšej fáze sa pripravujú podujatia, ktoré ponúknu záujemcom pracujúcim v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ako aj širokej verejnosti priestor na vzdelávanie a kreatívnu tvorbu na najmodernejších technických zariadeniach.

UPJŠ želá Kreatívnemu centru ARTÉNA v Košiciach, ako aj celému kolektívu veľa úspešných projektov.