Prejsť na obsah

Európsky týždeň verejného zdravia

6minút, 13sekúnd

Slovákom chýba v krajine najmä ľudskosť, odkazuje prieskum pri príležitosti Európskeho týždňa verejného zdravia

Bratislava, 12. mája 2025 – Napriek tomu, že veľká časť obyvateľstva deklaruje, že sa cíti šťastne a spokojne, prieskum odhalil prekvapivý paradox – až 70 % Slovákov hovorí, že v našej spoločnosti sa vytráca ľudskosť. Ako najväčšiu hrozbu pre svoju psychickú pohodu vnímajú obyvatelia ekonomický tlak a politickú situáciu, pričom polovica obyvateľov sa cíti vyčerpane. V reakcii na tieto zistenia predstavujú odborníci počas Európskeho týždňa verejného zdravia posilnenú iniciatívu Stromy prianí. Projekt má ambíciu vnášať ľudskosť do každodenného života prostredníctvom zapojenia širokej verejnosti, zamestnávateľov, škôl aj verejných inštitúcií, a tak kultivovať atmosféru vzájomnej podpory tam, kde to ľudia najviac potrebujú.

Ekonomické tlaky a politická situácia najviac ohrozujú našu psychickú pohodu

Prieskum agentúry MNFORCE realizovaný pri príležitosti Európskeho týždňa verejného zdravia ukázal, že medzi hlavné faktory, ktoré negatívne vplývajú na duševné zdravie Slovákov, patrí ekonomická situácia a inflácia, ktoré za najviac ohrozujúce označilo až 48,5 % respondentov. Nasleduje politická situácia na Slovensku (34,4 %) a vojnové konflikty (24,4 %). Tieto výsledky naznačujú, že Slováci vnímajú ako najväčšie hrozby konkrétne, každodenné problémy, nie globálne či dlhodobé výzvy.


„Napriek tomu, že 63,2 % ľudí hodnotí svoje duševné zdravie ako dobré alebo výborné, nemôžeme ignorovať fakt, že až pätina Slovákov uvádza zhoršenie svojho duševného zdravia v porovnaní s minulým rokom. Zároveň je znepokojujúce, že mladí ľudia do 29 rokov výrazne častejšie pociťujú depresívne pocity a pocity nedostatku kontroly nad vlastným životom,“ uvádza MUDr. Zuzana Katreniaková, PhD. z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a Slovenskej asociácie verejného zdravia.


„Ľudia často nevedia, čo to vlastne znamená mať dobré duševné zdravie, a nevedia identifikovať signály, že sa ich duša nemá dobre. Môžu pociťovať vyčerpanie, stres či smútok, ale nepovažujú to za niečo, čo si vyžaduje pozornosť a tieto pocity vnímajú ako bežnú súčasť života. Práve preto je stále mimoriadne dôležité vzdelávanie o tejto téme – aby ľudia dokázali rozpoznať varovné signály včas a vedeli, ako o svoje duševné zdravie aktívne dbať. V tomto ohľade majú nezastupiteľnú úlohu nielen zdravotnícke zariadenia, ale aj školy, zamestnávatelia a konkrétne iniciatívy,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prednostka Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a spoluzakladateľka OZ Cesta k mentálnemu zdraviu.

Stromy prianí: rok úspešného budovania ľudskosti

Výsledky prieskumu ukazujú, že až 70,3 % Slovákov súhlasí s tvrdením, že v našej krajine sa vytráca ľudskosť a vzájomná podpora. „Tento údaj svedčí o tom, že potrebujeme viac než len diskusiu o duševnom zdraví. Potrebujeme konkrétne iniciatívy, ktoré podporia medziľudské vzťahy, pomôžu budovať atmosféru vzájomnej podpory a spolupatričnosti,“ komentuje Katreniaková.


Odpoveďou na potrebu väčšej osvety a nástrojov podpory duševného zdravia je projekt Stromy prianí, ktorý oslavuje rok svojho úspešného fungovania vo verejnom priestore. Tento jedinečný projekt priniesol tému duševného zdravia na verejné priestranstvá a vytvoril prostredie, kde ľudia môžu nájsť podporu, porozumenie a zároveň poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Za toto obdobie na Slovensku „vyrástlo“ viac ako 20 stromov prianí a neustále pribúdajú ďalšie.


„Teší nás, že sa projekt stretol s tak pozitívnym ohlasom. Stromy prianí sa objavili v obchodných centrách, na školách, univerzitách, vo firmách aj na úradoch, čo dokazuje, že medziľudská podpora má v spoločnosti stále pevné miesto. V čase, keď 51,2 % ľudí uvádza, že sledovanie aktuálneho diania v médiách negatívne ovplyvňuje ich náladu a psychické prežívanie, sú tieto malé prejavy ľudskosti mimoriadne dôležité,“ vysvetľuje Izáková.

Podpora duševného zdravia na pracovisku má svoje rezervy

„Je veľmi dôležité, že v situácii, keď takmer 67% zamestnaných respondentov uvádza, že v práci nemajú k dispozícii žiadne benefity zamerané na duševné zdravie, práve zamestnávatelia patria medzi prvých ambasádorov projektu Stromy prianí. Na svojich pracoviskách tému duševného zdravia svojich zamestnancov aktívne riešia – organizujú workshopy, diskusie, vzdelávanie, tvoria podcasty a poskytujú odbornú pomoc. Je to dôležitý signál pre zamestnancov a zároveň inšpiratívny príklad pre ostatných zamestnávateľov,“ dopĺňa Izáková.


Projekt úspešne implementovali do svojho pracovného prostredia napríklad aj spoločnosti Henkel Slovensko, Schaeffler, ale aj mnohí zamestnávatelia verejného sektora ako Úrad vlády, Ministerstvo zdravotníctva, Úrad Žilinského samosprávneho kraja či Mestský úrad v Banskej Bystrici.


„Podľa ankety, ktorú sme realizovali, sa väčšina našich kolegov má dobre, no niektorí bojujú so stresom, vyčerpaním alebo frustráciou. Žijeme v náročnej dobe, ktorá znamená pre zamestnancov väčší objem povinností, na aký boli zvyknutí kedysi. To sa často odzrkadľuje aj na celkovej klíme na mestskom úrade, a pritom často jediné, čo potrebujeme, je milé a povzbudivé slovo. Preto sme sa aj my rozhodli implementovať Strom prianí, na ktorom môžu zanechať povzbudivé odkazy a pozitívne posolstvá pre druhých. Starostlivosť o duševné zdravie a pracovnú pohodu je dlhodobý proces, ale aj Strom prianí môže prispieť k zlepšeniu atmosféry na pracovisku a posilneniu pocitu spolupatričnosti medzi kolegami. V rámci mestského úradu nám dochádza ku generačnej obmene, preto to aj pre nových mladých ľudí, ktorí k nám prichádzajú, môže byť signál, že nám na duševnej pohode všetkých zamestnancov v pracovnom prostredí záleží,“ hovorí Mgr. Zdenka Marhefková, PhD. z Mestského úradu Banská Bystrica.


Hovoriť o duševnom zdraví je prvým krokom, no na skutočnú zmenu potrebujeme aktívne zapojenie ľudskosti do našich každodenných životov. „Práve v obdobiach vyčerpania, stresu a spoločenských výziev si potrebujeme pripomínať, že medziľudská podpora a porozumenie sú základom odolnej a zdravej spoločnosti. Preto projekt Stromy prianí pokračuje a vyzýva ďalších zamestnávateľov, ale aj iné verejné inštitúcie a všetkých ľudí, aby sa zapojili. Pripravujeme digitálnu časť projektu, aby sa mohol zapojiť naozaj každý aj vo svojich domácnostiach, školách či komunitách,“ uzatvára Izáková.

Poznámky:

Európsky týždeň verejného zdravia je významná celoeurópska iniciatíva, ktorá sa tento rok koná od 12. do 16. mája pod hlavnou témou Inovácie pre odolnosť: Formovanie udržateľnej budúcnosti. Pondelok 12. mája je venovaný duševnému zdraviu.


Prieskum bol realizovaný prieskumnou agentúrou MNFORCE v máji 2025 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

ZDROJ: Dominika Begáňová, beganova@seesame, +421 917 668 477


Študuj na UPJŠ