História kliniky

História pracoviska sa datuje od roku 1948, kedy bola založená Detská klinika Lekárskej fakulty v Košiciach. Prvým prednostom kliniky bol prof. Démant, od roku 1979 sa prednostom Detskej kliniky stala prof. Pavkovčeková, CSc., ktorú v roku 1991 vystriedal prof. M. Šašinka, DrSc. Od roku 1999 je prednostkou prof. MUDr. Ľ. Podracká, CSc.

Detská klinika sa od svojho vzniku odborne profilovala najmä na problematiku detskej nefrológie, ale postupne sa rozvíjali aj ostatné špecializačné odbory pediatrie, čím poskytuje komplexnú vysoko-špecializovanú diagnostiku a liečbu akútnych i chronických chorôb detí. Pracovníci kliniky sa v minulosti aj v súčasnosti intenzívne zapájali do vedecko-výskumnej činnosti, výsledkom čoho je bohatá vedecká škola – 6 univerzitných profesorov (prof. Démant, prof. Pavkovčeková, prof. Jacina, prof. Šašinka, prof. Kluka, prof. Podracká), 3 docenti pediatrie (Doc. Tischler, Doc. Spišák, Doc. Vargová) a mnohí pediatri obhájili titul PhD.

Po zriadení Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach sa pôvodná Detská klinika LF UPJŠ transformovala na 1. Kliniku detí a dorastu. Posteľový fond tvorí 54 postelí (z nich 4 lôžka Jednotky intermediárnej starostlivosti na ktorých sa sústreďujú deti s pooperačnými stavmi, závažnými akútnymi klinickými stavmi a metabolickými poruchami). Súčasťou kliniky je Detské dialyzačné stredisko s pôsobnosťou pre celý východoslovenský región a 7 špecializovaných odborných ambulancií.

1. KDD svojím odborným zameraním na pediatrickú nefrológiu, pediatrickú reumatológiu, pediatrickú pneumoalergológiu s centrom pre cystickú fibrózu, pediatrickú endokrinológiu a pediatrickú neurológiu plní úlohu špecializovaného „koncového“ pracoviska zabezpečujúceho diagnostiku a liečbu detí a adolescentov z celého Východoslovenského regiónu.