Prejsť na obsah

Prírodné vedy v praxi: stredoškoláci objavujú vedu ako nástroj pre skutočný svet

5minút, 4sekúnd

Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach otvára svoje pracoviská pre študentov stredných škôl počas obdobia ústnych maturít a príprav na ne. Študentom, ktorí nematurujú, chceme ukázať, že práca v prírodných vedách nie je iba teoretickým poznávaním, ale nástrojom pre riešenie problémov dnešného sveta – od návrhu nových materiálov a liečiv, uskladnenie a tvorbu energie, analýzy finančných trhov, prírodných rizík, vyšetrovania trestných činov, cez ochranu životného prostredia až po pokročilé mapovanie krajiny. V laboratóriách, skleníkoch a učebniach zažívajú študenti našich partnerských škôl vedu ako reálnu ochutnávku možného štúdia či budúcej profesie. Tieto aktivity im ponúkajú praktický zážitok, ukazujú reálne možnosti uplatnenia v rôznych oblastiach a pomáhajú rozhodnúť sa pre odbory, ktoré majú zmysel a budúcnosť.

Dňa 23. mája 2025 sa 34 študentov 1. a 2. ročníka štvorročného štúdia Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach zúčastnilo odborného programu, ktorý prebiehal paralelne na viacerých pracoviskách Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Geografia a geoinformatika v praxi

Na Ústave geografie privítali skupinu 14 študentov doc. Michal Gallay, Dr. Katarína Onačillová a Dr. Jozef Šupinský. V Laboratóriu geografických informačných systémov sa študenti oboznámili s technológiami diaľkového prieskumu Zeme – videli diaľkovo ovládané multikoptéry vybavené termálnymi, hyperspektrálnymi a laserovými senzormi, ako aj súpravy na pozemné meranie pomocou GNSS technológie a elektronickej tachymetrie.

V počítačovej učebni si prakticky vyskúšali zber a spracovanie trojrozmerných údajov pomocou pozemného laserového skenera, ktorý sa využíva napríklad pri monitorovaní erózie pôdy, zosuvov, jaskýň, tunelov alebo technických stavieb. Následne analyzovali satelitné snímky z európskych družíc z oblasti Zemplínskej Šíravy a diskutovali o ich využití pri ochrane krajiny, monitorovaní zmien v prostredí či sledovaní kvality vôd.

Všetky prezentované technológie a softvérové nástroje predstavujú súčasť výučby programu Geografia a geoinformatika, kde sa študenti učia pracovať s reálnymi dátami v teréne aj laboratóriu. Aktivity, ako je tento odborný seminár, sú zároveň súčasťou riešenia edukačného projektu KEGA 023UPJŠ-4/2025 s názvom „Vzdelávanie diaľkového prieskumu Zeme so zameraním na satelitné a bezpilotné letecké platformy – tvorba učebnice a online študijných materiálov“.

Genetika a biológia cez bádateľský prístup

Súbežne s programom geoinformatiky sa druhá skupina študentov zúčastnila aktivít na Ústave biologických a ekologických vied, ktoré sa realizovali v areáli Botanickej záhrady UPJŠ.

Na Katedre genetiky si študenti pod vedením Dr. Jany Henzelyovej a Dr. Miroslavy Bálintovej pripravili vlastné mikroskopické preparáty z koreňov cibule (Allium cepa) a pozorovali jadrá a chromozómy buniek. Pracovali rovnakou metodikou, akú používajú vysokoškoláci v predmete Cytogenetika a karyológia, pričom cieľom bolo priblížiť im spôsob vizualizácie DNA a princípy určovania ploidie v eukaryotických bunkách.

Na Oddelení didaktiky biológie sa študenti zapojili do bádateľsky orientovaného vyučovania pod vedením Dr. Anny Mišianikovej a Dr. Zuzany Boberovej.

V aktivite „Je droždie živé?“ si navrhovali vlastné hypotézy a experimentálne postupy na overenie životných prejavov mikroorganizmov. Po mikroskopickom pozorovaní následne formulovali závery zo svojho vlastného bádania. Program ukázal, že aj jednoduchý organizmus, ako sú kvasinky, dokáže prebudiť zvedavosť a záujem o vedecké poznávanie. Po ukončení odborných aktivít mali študenti možnosť navštíviť aj vonkajší areál a skleníky Botanickej záhrady, kde práve prebiehala výstava motýľov.

Záujem o prírodné vedy podporujeme aj priamo na školách. Príkladom je odborný cyklus na Gymnáziu v Sobranciach, ktorý sa uskutočnil 20. mája 2025. Vyše 60 študentov postupne spoznalo  tri oblasťami vedy v praxi – kriminalistikou, mapovaním lidarom a družicové pozorovanie Zeme. Dr. Rastislav Serbin im predstavil forenznú chémiu a ukázal, ako sa mikroskopické stopy využívajú pri odhaľovaní trestných činov. Dr. Jozef Šupinský vysvetlil princíp laserového skenovania krajiny pomocou LiDARu a jeho využitie pri mapovaní terénu, sledovaní zosuvov či archeologických výskumoch. Doc. Michal Gallay priblížil využitie družicových snímok Zeme, najmä v kontexte monitorovania zmien v krajine okolo Sobraniec.
Viac informácií

Aktivity pokračujú aj 29. mája 2025, keď na fakulte privítame 60 študentov z Gymnázia Poštová v Košiciach, ktorým Dr. Rastislav Serbin v prednáške o forenznej chémii ukáže, ako sa chemické analýzy využívajú v kriminalistike a čo všetko môže odhaliť laboratórna stopa.

Cieľom týchto aktivít je ukázať stredoškolákom, že štúdium prírodných vied má široké a reálne uplatnenie. Odborníci v oblasti fyziky, matematiky, biológie, chémie, geografie,  či dátovej analytiky sú potrební nielen vo výskume, ale aj v hospodárstve, priemysle, školstve, ochrane prírody či vo verejnej správe.

Ďakujeme všetkým pedagógom a odborným pracovníkom fakulty, ktorí sa na príprave a realizácii aktivít podieľali, ako aj učiteľom a študentom partnerských škôl za ich záujem a spoluprácu. Veríme, že tieto stretnutia pomôžu študentom objaviť zmysel vedy – a možno aj ich budúce povolanie.

Foto: PF UPJŠ


Študuj na UPJŠ