Prejsť na obsah

Aký bol EKO festival na UPJŠ?

1minút, 57sekúnd

Už tretí ročník akcie so zameraním na ekológiu a udržateľnosť EKO festival (pre tým EKO týždeň) sa začal v sobotu 6. mája 2023 swapom rastlín v návštevníckom centre Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V čase od 10. do 15. hodiny mohli návštevníci botanickej záhrady swapovať izbové alebo vonkajšie rastliny, sadenice, zakorenené odrezky či semienka. Okrem „nových“ rastlín, ktoré si odniesli domov, dostal každý účastník vrecúško symbiotických húb od Symbiom, s. r. o. a 10 % zľavu v kaviarni Botanicafé. Program spestril workshop zameraný na pestovanie mäsožravých rastlín a kvízom o rastlinnej ríši.

Swapy pokračovali nasledujúci týždeň v utorok 9. mája od 11. do 14. hodiny a v stredu 10. mája 2023 od 12. do 16. hodiny vo vonkajších priestoroch areálu Filozofickej fakulty UPJŠ na Moyzesovej 9 v Košiciach. Študenti, zamestnanci, ako aj všetci návštevníci mali možnosť vymeniť si oblečenie, knihy a rastlinky. Odmenou za účasť bola poukážka na kávu od Doraz cafe. Okrem predmetov určených na swap viacerí návštevníci so sebou priniesli aj vosk z nedohorených sviečok. Z vyzbieraného vosku sa vyrobia nové sviečky, ktoré poputujú na Ukrajinu, kde pomôžu ľuďom v oblastiach bez elektriny a vojakom v zákopoch.

„EKO festival nadviazal na tradíciu EKO týždňov, ktoré organizovala UPJŠ v minulom akademickom roku. Stálou súčasťou programu je swap oblečenia, kníh a rastlín. V rámci každého podujatia sa snažíme doplniť program zaujímavými ekologickými, či dobrovoľníckymi aktivitami.,“ vysvetlila RNDr. Zuzana Orságová Králová, PhD., členka Rady strategického zámeru „UPJŠ – Zelená univerzita“ a koordinátorka zelených aktivít na UPJŠ v Košiciach.

Už teraz sa tešíme na ďalší EKO festival!

Pozrite si EKO festival v médiách:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/402795#1408 – RTVS

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20110/402788#3011 – RTVS živý vstup

https://indexmag.sk/2023/05/05/studenti-a-zamestnanci-upjs-v-kosiciach-prispievaju-k-udrzatelnosti-zivotneho-prostredia-v-ramci-eko-festivalu/ – INDEXMAG

https://www.kosiceonline.sk/eko-festival-na-upjs-vymiena-setri-a-pomaha – KOŠICE ONLINE

https://www.tvkosice.sk/video/645baf324e659ac1b23fab42 – TV KOŠICE


Študuj na UPJŠ