Prejsť na obsah

Rečníci a rečníčky

5minút, 56sekúnd

DENYSE SNELDER

Dr. Denyse Snelder pôsobí ako vedúca poradkyňa na Centre for International Cooperation Vrije Universiteit (VU) Amsterdam. Dr. Snelder získala svoj doktorát v oblasti fyzickej geografie na University of Toronto v Kanade, na základe výskumu zameraného na vegetatívnu kontrolu erozie pôdy v polopúštnej oblasti Baringo v Keni. Medzi rokmi 1994 a 2012 pracovala ako docentka na Inštitúte environmentálnej vedy na Leidenskej univerzite a bola koordinátorkou programu Cagayan Valley na ochranu životného prostredia a rozvoj na Filipínach. Od roku 2009 zastáva pozíciu na Centre for International Cooperation VU Amsterdam ako vedúca poradkyňa pre výskumné a kapacitné projekty realizované v subsaharskej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Dr. Snelder viedla mnoho magisterských a doktorandských študentov a pracuje na rôznych prípravných programoch pre doktorandské štúdium a mentorstve v rámci vyššie uvedených projektov. Okrem toho prispieva k rôznym kurzom a školeniam v oblasti potravinovej a vodnej bezpečnosti, udržateľného manažmentu pôdy a vody, návrhu výskumu a písaniu projektových návrhov a hodnoteniu a rozvoju vzdelávacieho programu.

SABINA DI PRIMA

Sabina je odborníčka na udržateľné potravinové systémy na Centre for International Cooperation na Vrije Universiteit Amsterdam. Jej práca sa zameriava na oblasti potravinovej a nutričnej bezpečnosti, udržateľného manažmentu pôdy a inovácií miestnych farmárov. Navrhuje, riadi a implementuje projekty na rozvoj kapacít a výskumu pre rôznych darcov. Má terénne skúsenosti s technickou podporou a dohľadom nad projektmi na vidieku v subsaharskej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Sabina je tiež certifikovanou univerzitnou pedagogičkou (BKO). Má skúsenosti s výučbou a koordináciou kurzov na bakalárskom a magisterskom stupni, s vedením študentov a so školením krátkych kurzov v oblasti mentorstva a ďalších. Je koordinátorkou pre-doktorandských programov VU pre študentov z Číny a Indonézie a od roku 2022 je aj koordinátorkou programu Bridging pre všetkých prichádzajúcich medzinárodných doktorandov na VU. Sabina je tiež doktorandkou, ktorá vedie výskum na tému Výživovo-senzitívneho poľnohospodárstva (NSA) v Laoskej ľudovej demokratickej republike a v Vietnamu.

TEREZA KALOUSKOVA

Tereza Kalousková je vedúcou Oddelenia pre partnerstvá na Univerzite Palackého v Olomouci s odbornými znalosťami o mobilitách mimo EÚ (hlavne USA a Latinskej Ameriky, Ázie – Južná Kórea, Japonsko a Čína) a hlbokým profesionálnym porozumením všetkým základným mobilným programom (vrátane Erasmus+ 103 a Erasmus+ 107), vzdelávacím a spolupracujúcim projektom, systémom vyššieho vzdelávania, PR a riadením podujatí (podujatia pre viac ako 300 ľudí). Spolu so Sabinou di Primou (VU) vedie pracovný balík 4.4. Aurora Capacity Development Support Programme (CDS) v rámci Aliancie európskych univerzít Aurora.

OLEKSANDR KHYZHNIAK

Oleksandr je odborníkom na riadenie spoločnosti v Centre for International Cooperation na Vrije Universiteit Amsterdam. Jeho práca sa zameriava na niekoľko aktuálnych oblastí, ako sú: rozvoj kapacít vysokých škôl, vedenie a stratégické plánovanie; sociálna a ekonomická analýza v oblasti inovácií; teória a história sociológie, interkultúrna komunikácia; migrácia; dôvera; kolektívna pamäť; mediálna gramotnosť a ďalšie. Má praktické skúsenosti s organizovaním a vykonávaním empirických sociologických výskumov (ako kvantitatívne, tak aj kvalitatívne metódy) týkajúcich sa sociálno-ekonomického, politického a právneho vývoja moderného spoločenstva, so zameraním na otázky vzdelávania a sociálneho podnikania. Vykonával stáže na Ariel University (Izrael) počas svojho doktorandského štúdia venovaného tolerancii a na Warszawskom univerzite (Poľsko) počas postdoktorandského štúdia venovaného kolektívnym akciám. Je koordinátorom grantov na pohostinnosť pre doktorandov a študuje regióny Strednej Ázie a Kaukazu. Má skúsenosti s výučbou v multikultúrnom prostredí, prezentovaním kurzov pre študentov bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia na multidisciplinárne témy a s mentorovaním a dohľadom nad nimi.

SILVIA RUČINSKÁ

Doc. Silvia Ručinská je podpredsedníčkou univerzity pre medzinárodné vzťahy a mobilitu a vedúcou Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy na Fakulte verejnej správy UPJŠ. Publikovala viac ako 40 originálnych vedeckých prác a publikácií a zúčastnila sa na 15 vedeckých alebo profesionálnych projektov a výskumných úloh na národnej a medzinárodnej úrovni s dôrazom na rozvoj miest, verejnú politiku, modernizáciu a digitalizáciu verejnej správy, výstupne orientovaný verejný manažment a CAF. Je vedúcou projektu Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R) na Pavol Jozef Šafárik University in Košice (UPJŠ) a je zodpovedná za aktivity a projekty univerzity v súvislosti s Alianciou európskych univerzít Aurora.

PETER PRISTÁŠ

Doc. Peter Pristáš je vedúcim Ústavu biológie a ekológie na Fakulte prírodných vied UPJŠ. V rámci svojho výskumu sa sústreďuje na mikrobiálnu a genetickú ekológiu tráviaceho traktu zvierat a vo spolupráci so svojimi kolegami dosiahol niekoľko kľúčových výsledkov v oblasti mechanizmov prirodzeného šírenia génov v tomto mikrobiálnom ekosystéme. Charakterizoval pohyblivé genetické prvky, ktoré sprostredkovávajú tento prenos, najmä z hľadiska bezpečnosti geneticky modifikovaných organizmov a šírenia génov rezistencie na antibiotiká v populáciách patogénnych baktérií. Pravidelne vedie a mentoruje bakalárske, magisterské a doktorandské študentov svojho ústavu.

FRANTIŠEK ŠIMON

Prof. František Šimon je vedúcim Katedry klasickej filológie na Filozofickej fakulte UPJŠ. V rámci svojho výskumu sa sústredí na oblasti medicínskej terminológie, histórie medicínskej terminológie, starovekej kultúry a literatúry, latinského jazyka a metodológie výučby latinského jazyka. Jeho projekty sa hlavne zameriavajú na latinský jazyk pre študentov a metodológiu výučby latiny. Ako učiteľ má bohaté skúsenosti v oblasti mentorovania študentov a mladých výskumníkov. Vedel dohliadať na množstvo výskumných projektov a pôsobil ako vedúci/mentor pre bakalárske, magisterské a doktorandské študentov.

MÁRIA VASIĽOVÁ

Dr. Mária Vasiľová pracuje v Oddelení medzinárodných vzťahov UPJŠ. Je inštitucionálnou koordinátorkou programu Erasmus a zároveň je kontaktnou osobou pre projekty Visegradského fondu na univerzite. Má bohaté skúsenosti v riadení projektov a mobility. Aktívne sa zúčastňuje aktivít iniciatívy Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R) na UPJŠ a pôsobí ako jedna z kontaktných osôb v súvislosti s aktivitami a projektmi univerzity v rámci Aliancie európskych univerzít Aurora.