UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
AIS2

Naši medici ošetrujú a monitorujú zdravotný stav bezdomovcov


    Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci projektu „Homeless not hopeless“ podávajú pomocnú ruku ľuďom bez domova. Od júna 2020 vykonávajú raz mesačne skríning ochorení v zariadení pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach. Desaťčlenný tím dosiaľ realizoval v útulku dosiaľ tri návštevy, v rámci ktorých študenti všeobecného lekárstva UPJŠ LF zaznamenávali anamnézu klientov (nielen informácie ohľadom ich zdravotného stavu, ale aj zdravotného poistenia a sociálneho zázemia) a základné medicínske vyšetrenia.
    „Bezdomovcom meriame tlak a glykémiu, prípadne im ošetrujeme rôzne zranenia a povrchové infekcie, napríklad po amputácii končatiny, popáleninách alebo uštipnutí hmyzom. Zisťujeme aj stav ich chrupu a s ohľadom na celkový zdravotný stav vyhodnocujeme, ktorí z obyvateľov útulku by potrebovali nadväzujúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť,“ hovorí študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ester Tomajková, ktorá je tiež členkou Akademického senátu UPJŠ LF a Spolku medikov mesta Košice.
    Benefičnú aktivitu študentov UPJŠ LF organizuje Klub ľudských práv a mieru Spolku medikov mesta Košice v spolupráci s Nadáciou DeDo a slovenským odborníkom na tropickú medicínu Dr.h.c. prof. MUDr. Vladimírom Krčmérym, DrSc. Ten bol osobne prítomný pri dvoch návštevách v Bernátovciach a okrem lekárskeho vedenia medikov realizoval so svojom tímom rýchlotestovanie obyvateľov útulku na COVID-19.

    Posledná návšteva študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v útulku pre bezdomovcov bola realizovaná vo štvrtok 6. augusta 2020 a ďalšia sa uskutoční začiatkom septembra. Od jesene už budú medici pomáhať touto formou dokonca dvakrát do mesiaca, pričom pôjde o dlhodobý projekt bez časového ohraničenia.

 


Posledná aktualizácia: 12.08.2020