Ceny KSK – prof.  MUDr. Ján Kňazovický a Dr.h.c. prof. MUDr. Pavol Jarčuška PhD.

Tento ročník udeľovania ocenení Košického samosprávneho kraja sa niesol v duchu historického odkazu prvého dekana fakulty a v súčasnom hlase stelesnenom infektológom z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V Národnom divadle Košice boli v utorok 23. apríla 2024 udelené ocenenia dvom výrazným osobnostiam našej fakulty.

Z rúk predsedu Košického samosprávneho kraja, Ing. Rastislava Trnku, si ocenenie „Cena predsedu KSK“ za rok 2023 prevzal Dr.h.c. prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. V kategórii „Historická osobnosť regiónu“ za rok 2023 bol ocenený prvý dekan našej fakulty a prof. MUDr. Ján Kňazovický, ktorý bol priekupníkom transfuziológie na Slovensku. Práve minulý rok uplynulo sto rokov od ním vykonanej prvej transfúzie v našej krajine, čo si tiež pripomenula Národná banka Slovenska vydaním zberateľskej euromince. Ocenenie „Historická osobnosť regiónu“ prevzal vnuk zosnulého prof. Kňazovického – MUDr. Miloš Kňazovický, PhD., MPH. Ten v spolupráci s prezidentom Rudolfom Schusterom pripravil publikáciu prof. MUDr. Ján Kňazovický 1893-1987, ktorej slávnostný doobedňajší krst predchádzal odovzdávaniu cien.

Dr.h.c. prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. patrí medzi popredných odborníkov v oblasti infektológie, internej medicíny (vnútorných chorôb), nielen v Slovenskej republike, ale aj v celoeurópskom meradle. Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a paralelne sa intenzívne venuje klinickej praxi a klinickému vedeckému výskumu. Pôsobil ako prodekan pre personálne záležitosti na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a významne ovplyvnil jej vedecké smerovanie ako v predklinickom, tak aj v klinickom výskume. Toho času pôsobí ako prorektor UPJŠ v Košiciach a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP, ktorá pod jeho vedením prechádza významnou klinickou prestavbou ako aj významnou implementáciou výučby študijných programov medicíny.

Pavol Jarčuška vedie svojich kolegov na klinike nielen k vysokej profesionalite, ale aj vysoko ľudskému prístupu k pacientom. Vychoval viacerých docentov, doktorandov a je vedecky a publikačne mimoriadne aktívny. Je autorom množstva článkov zverejnených v domácej aj zahraničnej odbornej tlači.