Dekan profesor Peter Jarčuška získal prestížnu Cenu mesta Košice

V nedeľu 7. mája 2023 bolo ocenených šesť výnimočných kolektívov a 21 jednotlivcov vyvíjajúcich aktivity v prospech mesta Košice a jej obyvateľov, ktorí si počas slávnostného ceremoniálu v Historickej radnici na Hlavnej ulici prevzali z rúk košického primátora Jaroslava Polačeka významné mestské ocenenia: Ceny mesta Košice, alebo Ceny a Plakety primátora mesta Košice.
Najprestížnejšie ocenenie – CENU MESTA KOŠICE udelenú košickým mestským zastupiteľstvom – získal dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, prednosta II. internej kliniky UPJŠ LF a UNLP Košice, popredný odborník v oblasti internej medicíny a hepatológie, uznávaný vysokoškolský pedagóg a autor mnohých vedeckých prác prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. Srdečne gratulujeme!

Odôvodenie návrhu na ocenenie

Ako konštatoval v súvislosti s ocenením profesor Peter Jarčuška, medicínu považuje za ušľachtilé povolanie, „vďaka ktorému vieme ľudom pomôcť a ovplyvniť kvalitu ich životov. Preto som si zvolil túto cestu. Keď vás ocení primátor a mestské zastupiteľstvo, je to pocta nielen pre mňa, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí žijú a pracujú v mojom okolí. Som hrdý na svoje krásne rodné mesto, v ktorom som prežil celý svoj život. Všade vo svete sa s nadsádzkou prezentujem, že nie som Slovák, ale Košičan.“

Odovzdávanie ocenení pre významné košické osobnosti a kolektívy za ich mimoriadne zásluhy v rôznych oblastiach života, ako je školstvo, zdravotníctvo, výskum, technika, umenie, kultúra, šport či charity je už tradične spojené s vyvrcholením osláv Dňa mesta Košice.
Siedmy máj je považovaný za jeden najvýznamnejších okamihov v histórii Košíc, pretože v tento deň v roku 1369 vtedajší panovník Ľudovít Veľký udelil mestu Košice erbovou listinou právo používať vlastný erb a táto listina je najstarším dochovaným dokumentom o udelení erbového práva mestu panovníkom v Európe.

Viac o oceňovaní

(foto: archív mesta Košice)