Modernizované endoskopické pracovisko II. Internej kliniky UNLP a UPJŠ LF

29. február, KošiceEndoskopické pracovisko II. Internej kliniky UNLP a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prešlo rozsiahlou modernizáciou a rekonštrukciou, čo umožňuje poskytovať komplexnú diagnostickú a terapeutickú gastrointestinálnu endoskopiu pre pacientov nielen z východného Slovenska. S najnovšou zdravotníckou technikou a modernými prístrojmi prináša najnovšie pokročilé vyšetrenia a inovatívne medicínske zákroky, čím sa zvýši komfort pacientov pri liečbe i rozšíria možnosti vzdelávania študentov medicíny našej fakulty.

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková. „Medicínu robíme na Slovensku skutočne na špičkovej úrovni, so špičkovými odborníkmi, lekármi, sestrami, ošetrovateľmi. O to viac ma teší, že postupne tomu prispôsobujeme aj priestory našich nemocníc, vrátane materiálno-technického vybavenia jednotlivých oddelení. To, že odteraz budete môcť vyšetriť na Endoskopickom pracovisku UNLP v Košiciach pacientov najmodernejšími prístrojmi, ktoré umožnia včas zachytiť zhubné nádory, je pre pacienta oveľa lepšie. Liečba bude omnoho jednoduchšia a určite aj menej nákladná,“ zdôraznila ministerka Dolinková.

Dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a zároveň prednosta II. Internej kliniky, prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD., vyjadril očakávanie, že moderné vybavenie okrem zlepšenia liečebných postupov tiež podporí vzdelávanie študentov medicíny. „Takéto kvalitné pracovisko sa otvára zvyčajne raz za život, ktorý máme my pracovníci v zdravotníctve. Chcem sa veľmi pekne poďakovať MZ SR, že nám poskytlo finančné prostriedky na zakúpenie technológií, ďakujem vedeniu UNLP za rekonštrukciu priestorov, za to, že môžeme  pracovať v dobrých podmienkach. Verím, že tu spolu s kolegami zachránime veľa ľudských životov. Ako dekan Lekárskej fakulty UPJŠ sa zároveň teším, že naši medici budú mať možnosť vidieť tie najšpičkovejšie výkony a že im to pomôže v rozhodovaní ostať pracovať na Slovensku,“ uviedol dekan UPJŠ LF a prednosta kliniky Peter Jarčuška.

Zlepšenie vzdelávania študentov medicíny tiež ocenil štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Róbert Zsembera. Aj jeho prítomnosť na slávnostnom akte odovzdávania pracoviska do užívania akcentovala význam spolupráce rezortov školstva a zdravotníctva pre UPJŠ LF.

Rýchla a komplexná dostupnosť endoskopie na centralizovanom pracovisku zvýši záchyt včasných štádií ochorení gastrointestinálneho traktu a pomôže predísť potenciálnym onkologickým ochoreniam. Vďaka moderným technológiám sa zníži potreba operačných výkonov a zlepší sa kvalita života pacientov. Endoskopia v našej nemocnici sa posúva na úroveň požiadaviek súčasnej medicíny,“ povedal počas otvorenia riaditeľ UNLP v Košiciach, MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.

K etablovanej ERCP metóde sme pripojili endosonografiu (EUS), čo je kombinácia endoskopie a ultrazvukového vyšetrenia, je to nová metóda. Ide  o celosvetový trend konceptu ERCP/EUS, ktorý umožňuje dostupnosť oboch vyšetrení naraz na jednom mieste. Lekár sa podľa zdravotného stavu pacienta priamo počas vyšetrenia rozhodne, ktorú metódu použije. Eventuálne aj obidve naraz,“ dodala zástupkyňa prednostu pre vzdelávanie II. Internej kliniky UNLP a UPJŠ, doc. MUDr. Sylvia Dražilová, PhD.

Pracovisko sa rozšírilo o novú endoskopickú sálu, umiestnenú v kompletne zmodernizovaných priestoroch na 3. poschodí na Triede SNP. Zmeny v rozmiestnení miestností sú orientované na zlepšenie komfortu pre pacientov a personálu s dôrazom na racionalizáciu práce a bezpečnosť.

Významnou súčasťou pracoviska je Pracovisko intervenčnej endoskopickej rádiológie (PIER), vybavené najmodernejšou generáciou prístrojov, ktoré umožňuje poskytovať špičkové zákroky a metódy, ktoré doteraz neboli dostupné vo východoslovenskom regióne. Spolupráca s intervenčnými rádiológmi umožnila zavedenie nových diagnostických metodík a terapeutických výkonov s perspektívou rozvoja programu transplantácii pečene. Moderné vybavenie pracoviska a rozšírenie poskytovaných služieb predstavuje významný krok v zabezpečení vysokokvalitnej starostlivosti pre pacientov.