Študentská vedecká odborná činnosť priniesla aj tento rok vynikajúce práce

Dňa 24. apríla 2024 sa na UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulte uskutočnila Študentská vedecká konferencia, na ktorej bolo prezentovaných 13 prác, v Teoretickej a predklinickej sekcii 4 práce, v Klinickej sekcii 9 prác. Do prípravy sa zapojilo 34 študentov.

ŠVOČ svojimi príhovormi otvorili prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť, prof. MUDr. Pavol Kristian, PhD., a dekan Lekárskej fakulty, prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD., ktorí sa poďakovali zúčastneným študentkám a študentom za účasť a nezabudli dodať, že povolanie lekár/-ka je nikdy nekončiacou cestou vzdelávania sa a prekonávania nástrah. Medzi tie súčasné nepochybne patria široko rozšírené hoaxy ohrozujúce fyzické i psychické zdravie.

Prítomní členovia vedenia povzbudili účastníkov ŠVOČ svojimi spomienkami na vlastné vedecko-výskumné začiatky a dodali, že kedysi prednášali vlastné príspevky pred podobnými odbornými komisiami, zloženými (dnes už) legendami našej fakulty. Na záver oficiálneho otvorenia vyzdvihol dekan UPJŠ LF v Košiciach, prof. Jarčuška, organizáciu celého podujatia, za ktorú zodpovedala Mgr. Zuzana Tomková.

TEORETICKÁ A PREDKLINICKÁ SEKCIA

KOMISIA

prof. MUDr. Ingrid Hodorová, PhD. – predseda

prof. PhDr. Lucia Dimunová, PhD.

MUDr. Alena Rovňáková, PhD.

MVDr. Martina Tejová – doktorandka

Mgr. Adam Virčík – zástupca študentov

1. miesto: Ischemický model prežívania žalúdočných štepov pred konštrukciou ezofago-gastro anastomózy u laboratórnych potkanov – kmeň Sprague Dawley

Dominika Matiová, 6. r., Damián Knut, Sandra Taligová, Miroslava Žvandová, 3. r., Všeobecné lekárstvo

doc. MUDr. Ivan Kováč, PhD.

II. chirurgická klinika UPJŠ LF a UNLP, Košice

RNDr. Darina Petrášová, PhD.

Laboratórium výskumných biomodelov UPJŠ LF, Košice

1. miesto: Nové prístupy v detekcii glaukómu zo slznej tekutiny

Adriána Rašiová, Juraj Danko, 5. r., Všeobecné lekárstvo

doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD., univerzitná profesorka

Ústav lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF, Košice

1. miesto:  Analýza hemolytických produktov u neurochirurgických pacientov na základe spektrofotometrickej analýzy vzoriek likvoru

Leonard Labanič, 5. r., Všeobecné lekárstvo

doc. MUDr. Vladimír Kaťuch, PhD., MBA

Neurochirurgická klinika, UPJŠ LF a UNLP, Košice

doc. Ing. Katarína Dubayová PhD.

Ústav lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF, Košice

1. miesto: Monitorovanie interakcií fytoestrogénu z plodu aguaje so spike proteínom

Adriána Rašiová, 5. r., Všeobecné lekárstvo

doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD., univerzitná profesorka

KLINICKÁ SEKCIA:

KOMISIA

prof. MUDr. Pavol Kristian, PhD. – predseda

prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD.

MUDr. Rastislav Dudič, PhD.

MUDr. Tomáš Koky – doktorand

Filip Kavulič – zástupca študentov

1. miesto: Neuroprotektívny vplyv angiotenzínových AT2 receptorov po traumatickom poranení miechy

Laura Tomečková, 5. r., Všeobecné lekárstvo

doc. MUDr. Jozef Firment, PhD.

I. klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny UPJŠ LF a UNLP, Košice

RNDr. Jaroslav Pavel, PhD.

Neurobiologický Ústav SAV, Košice

1. miesto: Fenotypová charakterizácia monogénnych foriem Parkinsonovej choroby na Slovensku

Martina Marušáková, Veronika Kaťuchová, 5. r., Alžbeta Vaňková, Katarína Štaffenková, Terézia Švenková, Andrea Vargová, 4. r., Všeobecné lekárstvo

MUDr. Alexandra Lacková, PhD., MUDr. Miriama Ostrožovičová; prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, FEAN; doc. MUDr. Matej Škorvánek, PhD., univerzitný profesor

Neurologická klinika UPJŠ LF a UNLP, Košice

1. miesto: Efekt siRNA inhibítora PCSK9 – inklisiranu nad rámec samotného zníženia LDL-C, klinické dáta z jedného centra

Patrik Buček, 4. r., Richard David, 6. r., Všeobecné lekárstvo

doc. MUDr. Štefan Tóth PhD., MBA

Klinika gerontológie a geriatrie UPJŠ LF a VLN, a. s., Košice

MUDr. Matej Šajty, PhD., MPH

Výučbová základňa všeobecného lekárstva, MEDICOMP Košice s. r. o., Košice

Víťazným kolektívom a ich školiteľom blahoželáme a želáme úspechy v ďalšej práci!

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta víťazom konferencie

venovala finančnú čiastku 1 200,– Eur.

Táto bola rozdelená medzi víťazov tak, že v Teoretickej a predklinickej sekcii a v Klinickej sekcii získal kolektív na 1. mieste 300,– Eur, na 2. mieste 200,– Eur a na 3. mieste 100,– Eur.

V Teoretickej a predklinickej sekcii boli udelené dve 3. miesta a výhra bola rozdelená medzi študentov.