VYHLÁSENIE VEDENIA LEKÁRSKEJ FAKULTY UPJŠ K STREĽBE NA PRAŽSKEJ UNIVERZITE

Univerzity sú stáročia miestom, kde prebieha vzdelávanie mladých ľudí nezávisle od svetskej a cirkevnej moci. Absolventi univerzít boli hybnou silou, ktorá zabezpečila zlepšenie života prakticky na celom svete. Študent univerzity by mal mať okrem túžby po vedomostiach cítenie humanistu – nenávisť a agresivita v žiadnom prípade nepatria na akademickú pôdu.

Vo štvrtok 21. decembra 2023 v priestoroch Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe zahynulo pri streľbe 14 osôb, prevažne študentov a niekoľko desiatok ďalších študentov utrpelo zranenia. Strelcom bol pravdepodobne študent fakulty, ktorý obrátil strelnú zbraň voči svojim spolužiakom.  Tento deň sa čiernymi písmenami zapíše nielen do histórie univerzitného vzdelávania v Čechách, ale aj na celom svete. Ide o tragédiu nepredstaviteľného rozsahu, ktorá nám zlomila srdcia. Ostro odsudzujeme tento prejav násilia. Je nám nesmierne ľúto vyhasnutých životov mladých ľudí. Vyslovujeme hlbokú sústrasť a vyjadrujeme podporu rodinám a blízkym zavraždených, ich spolužiakom, učiteľom a celej akademickej obci Karlovej univerzity. Zraneným prajeme skoré uzdravenie s plnohodnotným návratom do života. Prajeme si, aby sa podobná tragédia nikdy viac nevyskytla na akademickej pôde.

Vedenie UPJŠ LF