História kliniky

Klinika rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny bola súčasťou Kliniky onkológie a rádioterápie od roku 1949, po jej oddelení sa od Univerzity J.A. Komenského v Bratislave. Na jej čele stál univ. Prof. MUDr. Eugen Kunštadt, DrSc. Pod túto kliniku patrilo Oddelenie nukleárnej medicíny, kde primárkou bola MUDr. Ivona Pokorná,CSc a Rontgenové oddelenie, ktorého primárom bol MUDr. Pavol Mederák a zástupkyňou MUDr. Agnesa Szepesiová. Zástupcom Kliniky onkologie a rádioterápie bol Doc. MUDr. Miroslav Klvaňa, DrSc., ktorý sa neskôr stal aj prednostom kliniky. Ďalšími prednostami kliniky boli Doc. MUDr. Ľudovít Jurga, CSc, a Doc.MUDr.Ján Klimo, CSc

V roku 1973 bola táto klinika zlúčená s Klinikou dermatológie – prednosta prof. MUDr. Július Uhrík, CSc., a s Ústavom lekárskej fyziky – prednosta Univ. prof. MUDr. Jozef Skotnický, DrSc. Takto vznikla Klinika dermatovenerológie, onkológie a lekárskej fyziky lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.

V tom čase zaznamenala klinika najväčší rozvoj v kuratívnej, vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti.

V 8O-tych rokoch minulého storočia sa opätovne osamostatnil Ústav lekárskej fyziky ako samostatná inštitúcia a taktiež vznikla samostatná Klinika rádioterápie a onkológie.

Na rontgenovom oddelení, bol dlhé roky primárom MUDr. Pavol Mederák.

Rontgenové pracovisko, pod vedením primára MUDr. Pavla M e d e r á k a znamenalo dobré zázemie pre odborný rast mnohých lekárov. Z tohto pracoviska vyšli vynikajúci pracovníci ako bola odb. asistentka MUDr. Anna Kadlecová, CSc., ktorá vychovala tisícky študentov, z ktorých mnohí sa stali výbornými rontgenológmi, MUDr. Peter Grekov, CSc., výborný kardio-rádiológ angiológ, MUDr. Katarína Kriegerová, priekopníčka angiografií, prim. MUDr. Juraj Magdo, jeden z najuznávanejších neurorádiológov v bývalom Československu, MUDr. Arnošt Mersten a MUDr. František Sedlačko, MUDr. Zdena Chmelíková, MUDr. Alžbeta Kurianová a MUDr.Alexandra Boberová – odborníci v gastroenterologickej rádiológii. Tiež MUDr. Dušan Filo – krátko pôsobiaci na LF UPJŠ.

Niektorí z nich z politických dôvodov odišli do zahraničia.

Na oddelení nukleárnej medicíny bol primárom MUDr. Juraj T a k á c s, CSc.

Rontgenové oddelenie a oddelenie nukleárnej medicíny bolo zlúčené, a v roku 1992 bola zriadená Klinika rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny.

Jej prvým prednostom bol vynikajúci odborník, učiteľ a človek prof. MUDr. Jozef Zimáček, CSc. , habilitovaný a inaugurovaný na Palackého Univerzite v Olomouci.

Jeho nástupkyňou sa stala terajšia prednostka tejto kliniky Doc. MUDr. Tatiana Jurgová, CSc., mim. prof. , habilitovaná na Karlovej univerzite v Prahe.

S celosvetovým rozvojom vedy a techniky boli na túto kliniku zakúpené, okrem skiaskopických a skiagrafických prístrojov, aj nové prístroje, ako bola gamakamera a SPECT, ďalej počítačový tomograf, angiograf a prístroj pre vyšetrenie magnetickou rezonanciou a mamografické prístroje, mnohé z financií, získaných za výuku študentov LF.

Pracovisko vykonávalo dlhé roky vyšetrenia pomocou rádioizotopov pre stredné a východné Slovensko a ako jediné vykonávalo a vykonáva lymfografické vyšetrenia.

Z kliniky vyšli vynikajúci odborníci, ako MUDr. Marta Chylová – ultrasonografia, MUDr. Katarína Ménová – magnetická rezonancia, MUDr. Katarína Kriegerová, PhD – angiografie a MUDr. Magdaléna Karková – mamografie.

Treba podotknúť, že na vedecko-výskumnej a publikačnej a prednáškovej činnosti sa najviac podieľali a podieľajú prakticky l e n pracovníci Lekárskej fakulty UPJŠ s počtom publikácií a prednášok doma i v zahraničí – 157.

Práve táto Klinika rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny UPJŠ LF má ako jediná od r.1950 , najdlhšiu tradíciu vo výčbe rádiológie na Univerzite P.J. Šafárika – Lekárskej fakulte.

Klinika má 3 učiteľov, jedného pre výučbu nukleárnej medicíny (Doc.MUDr.Tatiana Jurgová, CSc, Doc.MUDr.J.Lepej, CSc, MUDr.Tatiana Taševa).

Súčasná prednostka kliniky Doc. MUDr. Tatiana Jurgová, CSc., mim. prof. zastáva aj funkciu garanta pre pregraduálne štúdium i postgraduálne- špecializačné vzdelávanie v odbore Rádiológia, a taktiež je školiteľkou doktorandského štúdia i členkou komisie pre obhajby PhD na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva a školstva Slovenskej republiky má právo udeľovať špecializačný diplom v odbore „rádiológia“.

Na klinike v súčasnosti sa vykonávajú skoro všetky rontgenové vyšetrenia a výuka poslucháčov lekárskeho, magisterského i bakalárskeho štúdia.