Prejsť na obsah

Obdarujte svoju mamu udržateľným darčekom

3minút, 0sekúnd

Druhá májová nedeľa je každý rok venovaná mamám. Ak premýšľate čím tú svoju obdarovať tentokrát, skúste pri rozhodovaní zvážiť aj hľadisko udržateľnosti.  

1. lokálnosť – pri výbere darčeka vsaďte na lokálne produkty či služby. Podporíte tým šikovných ľudí, a zároveň darčeku ušetríte zdĺhavú cestu cez polovicu zemegule. 

2. udržateľnosť – ak už sa rozhodnete pre zakúpenie darčeka, zvážte či je nutné kupovať ho cez eshop v zbytočnom obale (aj keď eko) alebo sa poň vyberiete do kamennej predajne. Informujte sa aj o spôsobe jeho výroby, zložení / materiále či uhlíkovej stope.  

3. originalita – ak ste kreatívna duša, nemusíte nič kupovať, darček rovno vyrobte. Môže to byť darčekový poukaz na splnenie akékoľvek jej priania počas jedného dňa, ktorý si vyberie alebo niečo vytvorte vlastnými rukami. 

Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, prinášame hneď niekoľko tipov na originálne ekodarčeky. 

  1. Spoločný zážitok – darujte svojej mame čas, ktorý s ňou strávite napríklad vašou obľúbenou aktivitou. Môže to byť wellness, výlet, či kurz, kde sa spoločne naučíte niečo nové. 
  1. Eko produkty do domácnosti – množstvo pomôcok, ktoré doma používame sú jednorázové. Ak chcete svojej mame napomôcť k udržateľnému fungovaniu, venovať jej môžete voskové obrúsky, silikónovú podložku na pečenie, termohrnček či štýlový obedár do práce. 
  1. Relax – mamy sú tu vždy pre nás v plnom nasadení a niekedy tak zabúdajú oddychovať. Preto skúste staviť na prírodné sviečky, esenciálne oleje, difúzer či soľ do kúpeľa. 
  1. Prírodná kozmetika – ak ešte vaša mama neobjavila čaro prírody, skúste jej venovať vzorky prírodnej kozmetiky alebo poukaz na nákup produktov podľa jej zváženia. Na Slovensku a v Česku momentálne existuje množstvo značiek, ktoré vyrábajú kvalitnú certifikovanú prírodnú kozmetiku bez umelých prísad a nutnosti testovania na zvieratách.    
  1. Kvety – sú vždy stávkou na istotu. Miesto tradičnej kytice z kvetinárstva či obchodného reťazca, skúste ale zvoliť alternatívu v podobe kytice lúčnych kvetov. Ďalšou možnosťou je kúpa kvetu v kvetináči, ktorý skrášli jej domov. Ak máte doma vášnivú záhradkárku, naozaj originálnym riešením bude spoločná výsadba semiačok lúčnych kvetov. 
  1. Bylinky – krokom vedľa nebudú ani bylinky, či už na prípravu čajov, napr. šalvia, fenikel, medovka či  mäta alebo najrôznejšie druhy, ktoré je možné využiť pri varení, napr. bazalka, oregano, majorán, rozmarín a mnoho ďalších. 
  1. Cvičenie – prečo nedopriať svojej mame práve zdravý pohyb? Či už zvolíte cestu online kurzu  alebo cvičenie s osobným trénerom. 
  1. Drobnosti z lokálnych remeselných trhov – ak vás nič z vyššie uvedených možností neoslovilo, navštíviť môžete trhy, kde nájdete množstvo inšpirácii na potešenie vašej mamy. A to bytové doplnky, oblečenie, šperky a bižutériu, kabelky a mnoho iného od šikovných lokálnych tvorcov. 

Veríme, že sme vás inšpirovali. Všetko najlepšie všetkým mamám!


Študuj na UPJŠ