Prezidentka SR vymenovala ďalšieho profesora z UPJŠ v Košiciach

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok 23. marca vymenovala 36 nových vysokoškolských profesoriek a profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala v Prezidentskom paláci v Bratislave. Vymenovaný bol aj dlhoročný vysokoškolský pedagóg na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. v odbore literárna veda.

Prezidentka v príhovore zdôraznila prijatie zodpovednosti za využitie profesorského titulu vo vedení dialógu so študentmi, rozvíjaní ich kritického myslenia a kreativity, prinášaní nových poznatkov a neustálom rozširovaní svojho poznania najmä v dobe ovplyvniteľnosti spoločnosti propagandou a dezinformáciami

Prof. Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. vysokoškolské štúdium ukončil na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove v odbore slovenský jazyk a literatúra v kombinácii s dejepisom v roku 1994. Na tej istej fakulte absolvoval doktorandské štúdium v oblasti teórie a dejín slovenskej literatúry, ktoré úspešne ukončil v roku 2004. V roku 2008 získal doktorát v študijnom odbore televízne a filmové umenie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. V rokoch 1998 – 2007 pôsobil ako odborný asistent na Katedre masmédií a všeobecnej lingvistiky na Prešovskej univerzite v Prešove. Na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach pracuje ako vysokoškolský pedagóg od roku 2008 až po súčasnosť. Vedecko-pedagogický titul docent mu bol udelený v roku 2014. Študentov slovakisticko-mediálnych štúdií vzdeláva v oblasti filmovej tvorby, dejín svetového filmu a slovenskej literatúry klasicizmu a romantizmu. Odborne a umelecky sa venuje literárnej teórii, televíznej a filmovej réžii a už spomínanej filmovej tvorbe. Medzi jeho najvýznamnejšiu publikačnú činnosť patrí vydanie niekoľkých  monografií (Teleologický a estetický status slovenského klasicizmu a romantizmu, Lyrické prvky vo filmovej štruktúre, Medzi literatúrou, filmom a divadlom). Pedagogickým prínosom je aj spoluautorstvo pri tvorbe vysokoškolských učebníc. Od roku 2000 externe spolupracuje so Slovenskou televíziou (RTVS) ako autor, scenárista, dramaturg a režisér. Od roku 2021 vykonáva funkciu šéfdramaturga v Regionálnom štúdiu Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v Košiciach. Je autorom viacerých dokumentárnych filmov, televíznych relácií a hraných žánrov.

Profesorovi Sabolovi srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Fotografie z vymenovania profesorov prezidentkou SR: Facebook, Oficiálna stránka prezidentky SR Zuzany Čaputovej
Fotografia profesora J. Sabola: TASR