Absolventka FF UPJŠ M. Fedorko moderátorkou správ v ukrajinskom jazyku, o aktuálnom dianí informujú aj ďalší naši absolventi

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovensko (RTVS) zaradil do svojej vysielacej štruktúry novinku – Národnostné správy v ukrajinskom jazyku. Reaguje ňou na aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine a ním súvisiacu utečeneckú krízu, ktorá zasiahla aj Slovensko.
Reláciu pripravuje Štúdio RTVS Košice a na moderátorskú stoličku sa posadila absolventka Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, rodáčka z Ukrajiny Mariya Fedorko, ktorá na našej fakulte vlani úspešne ukončila učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a psychológie.
Viac informácií:
Ukrajinské správy môžete sledovať denne v rámci mimoriadneho spravodajského vysielania :24 na Trojke a tiež o 18.30 hod. na Dvojke. Dostupné sú aj v Rádiu Regina Východ a Rádiu Patria v pravidelných časoch o 9.00, 11.00, 14.00 a 15.00 hod.
V košickom štúdiu RTVS informujú o aktuálnom dianí aj viacerí absolventi masmediálnych štúdií na FF UPJŠ: redaktorka Mária Oravcová pripravuje v Rádiu Regina Východ rubriku Dobrá rada, v ktorej informuje o spoločnom a rozdielnom v ukrajinskom a slovenskom jazyku, Igor Michalčík robí vstupy zo slovensko-ukrajinskej hranice, Gabriela Homoľová, Barbara Švigárová, Barbora Petrová a Diana Gábriková pripravujú televíznu Reginu a nový formát Analýzy a diskusie, Katarína Jarembinská, Anton Gbur a Martina Genčurová denne pripravujú aktuálne spravodajstvo.
„Som rád, že spolupráca nášho štúdia s Filozofickou fakultou UPJŠ nie je len deklarovaná, ale je reálna a aj na jej základe môžeme ľuďom odchádzajúcim z Ukrajiny poskytnúť pomocnú ruku,“ reagoval riaditeľ košického štúdia RTVS Jozef Puchala.

Spracoval: Marián Gladiš, FF UPJŠ