Prejsť na obsah

Projekty SANET

5minút, 6sekúnd

 

Sieť SANET na UPJŠ a jej rozvojové projekty.
 
SANET (Slovenská akademická sieť) zastrešuje a realizuje rozvojové aktivity v oblasti komunikačných a informačných technológii na slovenských vysokých  školách prostredníctvom svojich uzlov. Uzol na CIaKT UPJŠ je mohutnosťou a – počtom pripojených subjektov  a poskytovanými službami druhý najväčší uzol siete SANET .
 
V roku 2000 vznikol projekt SANET II. Rozvinutá sieťová infraštruktúra a služby. Je súčasťou zapojenia Slovenska do Transeurópskej vysokorýchlostnej dátovej siete, v rámci projektu GEANT.
 
Projekt definoval:
  • Realizáciu metropolitných sietí v krajských univerzitných mestách rýchlosťou 1 GB/s na báze optických vodičov
  • Prepojenie týchto univerzitných centier navzájom – hlavných uzlov – a pripojenie do Bratislavy
  • Pripojenie ostatných univerzitných vzdelávacích a kultúrnych centier uzlov na uvedené hlavné uzly vysokorýchlostnej sieťovej infraštruktúry rovnakou technológiou prepínaného ethernetu
  • Pripojiť túto vysokorýchlostnú infraštruktúru do transeurópskej siete pomocou účasti v konzorciu GEANT alebo prostredníctvom niektorého z transeurópskych sieťových operátorov  – GTS …
 
Sieť SANET II. je dnes realitou a grafickú realizáciu projektu je možné vidieť na http://www.sanet.sk – aktuálny stav: pripojených 19 miest – znázorňuje redundantné prepojenie všetkých uzlov siete (kruhová topológia) okolo 1220 km optických vlákien.
Naše pracovisko pre tieto účely získalo nadčasovo výkonný a kvalitný prepínač CISCO Catalyst 6509.
Pomocou neho je zabezpečená rutinná prevádzka siete SANET, a Intranet-u UPJŠ – premostenie LAN sieti fakúlt a univerzitných pracovísk a prístup k informačnému systému UPJŠ.
Ušetrené prostriedky predstavujú hodnotu približne 4,5 mil Sk.
Následne v priebehu roka sme  podali  a  realizovali  projekty prístupových sieti fakúlt UPJŠ z prostriedkov SANET II:
  • Prístupová sieť FVS UPJŠ v hodnote 1 180 000 Sk
Predložený projekt riešil napojenie objektu formou vybudovania zemnej optickej trasy  medzi uvedenou budovou a najbližším bodom optickej infraštruktúry Canet. Tento bod je v budove Štátneho zdravotného ústavu, v areáli FNsP  na Ipeľskej ul. /cca 1300m/. Pokračovaním tejto trasy je trasa na ŠD TU na Jedlíkovej ul. / cca 2700m/, ktorá nie je súčasťou tohoto projektu, ale bude využívať optický bod na FVS UPJŠ.
  • Prístupová sieť Košice – časť Rektorát UPJŠ v hodnote 432 600 Sk
Vznikla potreba pri prechode na 1Gb sieť, nahradiť premostenie obidvoch areálov – CIaKT UPJŠ a Rektorátu UPJŠ novým optickým káblom 32x E9-125 SM + 2×2 Cu 0,5  zafuknutím do jestvujúcej náhradnej chrániacej trubky HDPE40.
Kábel je vyvedený medzi bodom optickej infraštruktúry v uzle Sanet-u na CIaKT UPJŠ a na prízemi subuzla na Rektoráte UPJŠ Šrobárova 2, Košice.
  • Aktívne prvky pre uzly PHF EU a LF UPJŠ 2ks prepínača Cisco 3550-24 EMI
Predložený projekt rieši osadenie uvedených uzlov metropolitnej infraštruktúry aktívnymi komponentami.
 
Uzol siete SANET na CIaKT UPJŠ pripája južnú časť metropolitnej siete CANET. Okrem iných organizácii je to subuzol na PHF EU na Tajovského ulici. Rýchlosť pripojenia je 100Mb/s.
Podobná situácia je na subuzle na LF UPJŠ na Triede SNP. Tam zase je nutné posilniť západnú vetvu CANET, do ktorej  pribudla trasa z projektu SANET II. prístupovej siete FVS UPJŠ a Internáty TU na Jedlíkovej. Na ULI LF UPJŠ je umiestnený Cisco Catalyst 3550, cez ktorý  uzol na CIaKT UPJŠ pripája západnú časť siete CANET .
 
K 19.2.2004 sa zrealizoval projekt Gigabitová kostra siete Saunet. Výsledkom je dobudovanie vysokorýchlostného dátového spojenia medzi uzlom Sanet-u na CIaKT UPJŠ a uzlami na TU Košice, PHF EU v Košiciach a subuzlami na fakultách UPJŠ doplnením modulu WS-X6516-GBIC Enhanced 16-port GBIC-based GE Module Fabric enabled do switcha Cisco 6509 na CIaKT UPJŠ.
Vlastné prepojenie je realizované na optických vedeniach, ktoré momentálne prepájajú spomínané lokality rýchlosťou 100Mb/s, týmto modulom sa získava možnosť zvýšiť komunikačnú rýchlosť siete na 1 Gb aj v Intranete UPJŠ.
 
Projekt multicastového televízneho vysielania
prostredníctvom vysokorýchlostnej dátovej siete SANET II
 
Cieľ projektu:
 
Cieľom projektu je poskytnúť používateľom siete SANET 2 vysokokvalitné multimediálne aplikácie a jednoduchou a všeobecne zrozumiteľnou formou ukázať kvalitatívne a kapacitné možnosti siete SANET 2.
Konkrétne už teraz je sieť technologicky pripravená prenášať v sieti vyukové programy – vybrané prednášky vo forme videa vo vysokej kvalite a podieľať sa na realizácii rozvojového projektu virtuálnej univerzity.
  • Technológia PKI – Public Key Infrastructure a elektronický podpis
Ciele projektu:
 
Cieľom projektu je vytvoriť certifikačnú autoritu so sieťou registračných autorít, ktorej úlohou bude  vydávať certifikáty pre elektronický podpis, pre IS a rôzne ďalšie aplikácie založené na PKI – Public Key Infrastructure na univerzitách a výskumných pracoviskách.
 
Certifikačná autorita bude vydávať osobné certifikáty ako aj certifikáty pre servre a ďalšie zariadenia. Tým bude tvoriť základný kameň pri tvorbe rôznych informačných systémov univerzít, fakúlt a ďalších organizácií, zabezpečených technológiou SSL a PKI. Významný prínos zavedenia týchto technológií bude možnosť prepájať informačné systémy a umožní prístup k informačným zdrojom pri spolupráci organizácií.
 
 
CIaKT UPJŠ v priebehu septembra a októbra 2004 zabezpečuje realizáciu :
– projektu pripojenia prístupovej siete Moyzesova 50,
– posilnenie prepojenia CIaKT UPJŠ – LF UPJŠ  Trieda SNP, zafúknutím  kombinovaného optického kábla 24 E9-125 SM +8 G62,5/125 MM.
 
Projekt  spolu predstavuje náklady v hodnote 850 tis. Sk a je hradený z prostriedkov SANET.
 
 

Študuj na UPJŠ