Hľadanie “zelenej” inšpirácie na Erasmus+ mobilite v Prahe

Kým si študenti počas letných mesiacov užívajú zaslúžený oddych po náročnom akademickom roku, my v Rade pre Zelenú univerzitu neleníme. S udržateľnosťou to myslíme vážne, preto sme sa za know-how a inšpiráciou vybrali k našim susedom. Navštívili sme Českú zemědělskou univerzitu v Prahe (ČZU), ktorá sa stala v témach udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti opakovane najlepšou hodnotenou univerzitou v Českej republike. Zo samotného zamerania univerzity a jej polohy je cítiť jasnú ekologickú cestu, ktorou sa univerzita vybrala.

Prehliadku sme začali na Rektoráte, na oddelení kvality, kde sme sa bližšie oboznámili s konceptom udržateľnosti na ČZU. Areálu univerzity dominuje zeleň, stromy, kry a zákutia so sedením a záhonmi, ktoré pre študentov a zamestnancov univerzity zabezpečujú veľmi príjemnú mikroklímu. Záhony nenájdete len na zemi, ale taktiež na zelených strechách budov fakúlt. Tie sú zároveň príjemným miestom na relax či učenie. Posedieť si pri káve je možné v hneď niekoľkých kaviarňach a bistrách, a to aj s ponukou vegetariánskych či vegánskych jedál. Milo nás prekvapil ich univerzitný obchod, kde si okrem merchu (z organickej bavlny) môžete vyberať zo širokej ponuky ekodrogérie, plátených tašiek či užitočných pomôcok pre študentský život. V areáli si je možné na viacerých miestach načapovať osviežujúcu perlivú či neperlivú vodu do vlastnej fľaše, čo sme počas teplého dňa veľmi ocenili.

Esteticky vyriešené sú aj stojiská na kontajnery skryté za drevenou konštrukciou, na ktorej visia motivačné nápisy nabádajúce k separovaniu odpadu. Nádoby na separovanie odpadu s vysvetlivkami sú všadeprítomné a jednotné v rámci celého areálu.

Na univerzite dostávajú veľký priestor na sebarealizáciu práve študenti, pre ktorých je každý rok vyhlásená súťaž o inovatívny udržateľný nápad. Ten víťazný je následne s podporou univerzity zrealizovaný. Medzi tie naj patril hmyzí domček, altánok so solárnymi panelmi a stanicou na nabíjanie telefónov či lavička s vertikálnymi rastlinnými záhonmi.

Celý areál pôsobí ako mesto v meste, v ktorom sme sa cítili veľmi príjemne. Návšteva ČZU bola pre nás veľkou inšpiráciou, ktorú chceme pretaviť aj do našich ďalších krokov, aby sa aj UPJŠ stala naozaj zelenou univerzitou.