UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH

українська
AIS2

Aktuality

2. ročník EKO týždňa na UPJŠ

Rada strategického zámeru „UPJŠ – Zelená univerzita“ naďalej pokračuje v svojich aktivitách. Druhý novembrový týždeň sa na našej univerzite niesol v ekologickom duchu. V rámci EKO týždňa bol pripravený bohatý program pre študentov a rovnako aj pre zamestnancov.

Pamiatka zosnulých ekologicky

Blížia sa sviatky, počas ktorých už tradične budeme spomínať na svojich zosnulých blízkych. Ročne však cintoríny v menších obciach vyprodukujú približne 6 ton odpadu, v hlavnom meste až závratných 1000 ton!

ČÍM SKÔR EKOdopravou po Košiciach

Aktivita je predĺžená do konca roka.
V rámci Európskeho týždňa mobility, 16.-22.9.2022 pripravuje UPJŠ v Košiciach niekoľko zaujímavých podujatí  zameraných na podporu a propagácie udržateľnej mobility a implementácie  trvalých opatrení v prospech udržateľnej dopravy.

Hľadanie “zelenej” inšpirácie na Erasmus+ mobilite v Prahe

Kým si študenti počas letných mesiacov užívajú zaslúžený oddych po náročnom akademickom roku, my v Rade pre Zelenú univerzitu neleníme. S udržateľnosťou to myslíme vážne, preto sme sa za know-how a inšpiráciou vybrali k našim susedom. Navštívili sme Českú zemědělskou univerzitu v Prahe (ČZU).

Ako je na tom pitná voda na UPJŠ?

Na celom svete sa ročne vypije cez 200 miliárd litrov balenej vody a až 80% obalov končí na skládkach alebo v prírode. A vedeli ste, že až 40% balených vôd obsahuje bežnú vodovodnú vodu?

EKO týždeň na UPJŠ

V rámci EKO týždňa, ktorý sa konal prvý májový týždeň pripravila Komisia pre strategický zámer „UPJŠ – Zelená univerzita“ v spolupráci s vedením UPJŠ, Univerzitnou knižnicou a Botanickou záhradou naozaj bohatý program.

VÝSLEDKY PRIESKUMU O ZELENEJ UNIVERZITE

Vo februári sa na univerzite realizoval prieskum zameraný na tému udržateľnosti na UPJŠ v Košiciach. Od študentov a zamestnancov sme takýmto spôsobom chceli získať cenné podnety o existujúcich nedostatkoch na univerzite, ale aj o možných zlepšeniach, riešeniach, či návrhoch na zníženie emisií.

UPJŠ – Zelená univerzita

Udržateľnosť životného prostredia a prijatie opatrení odďaľujúcich klimatické zmeny sú hlavnými témami globálnej kampane Race to Zero, ku ktorého zavedeniu princípov vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pristúpilo v máji 2021.