Clinical Skills Event (CSE): Medziodborová súťaž spájajúca budúcich lekárov a farmaceutov
Spolupráca zdravotníckych profesionálov je kľúčovým aspektom k dosiahnutiu účinnej, efektívnej a bezpečnej liečby s ohľadom na individuálne potreby pacienta. Práve preto je dôležité podporovať medziodborové vzdelávanie už počas vysokoškolského štúdia. V tomto duchu vznikla celoslovenská študentská súťaž Clinical Skills Event (CSE), zameraná na spoluprácu medzi študentmi farmácie a medicíny.
Štvrtý ročník súťaže sa uskutočnil 14. marca 2025 počas Týždňa farmaceutického vzdelávania a kariéry (TyFaVKa). Rovnako ako minulé roky, súťaž prebiehala paralelne na dvoch miestach – v Bratislave a v Košiciach. Po prvýkrát sa bratislavská časť konala v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, a zároveň na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Cieľom projektu je poukázať na prínos spolupráce lekárov a farmaceutov v rámci rozvíjania klinických vedomostí a zručností. CSE umožňuje študentom zažiť modelový príklad tímovej práce v zdravotníctve a pripraviť sa tak na budúcu klinickú prax.
Súťaž organizovali študenti z farmaceutických a medicínskych spolkov: Slovenský spolok študentov farmácie (SSŠF), Spolok košických študentov farmácie (SKŠF), Bratislavský spolok medikov (BSM), Martinský klub medikov (MKM), Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity (SM SZU), Spolok medikov mesta Košice (SMMK) a Slovenská asociácia študentov medicíny (SloMSA).
Do súťaže sa zapojilo 22 tímov, zložených z dvoch študentov farmácie a dvoch študentov medicíny. Súťažili aj študenti v čisto farmaceutických tímoch, čím sa celková účasť vyšplhala na 86 študentov. Súťaž pozostávala z troch kôl. V prvom kole tímy odpovedali na krátke otázky z klinickej farmácie a medicíny v časovom limite. V ďalších kolách riešili kazuistiky vychádzajúce z reálnej klinickej praxe. Ich úlohou bolo spojiť vedomosti z oboch odborov a komplexne zhodnotiť stav a liečbu pacienta.
Študenti využívali svoje znalosti z klinicky orientovaných predmetov ako farmakológia, interná medicína, klinická farmácia, anatómia, patofyziológia či klinická biochémia. Kľúčovými témami kazuistík boli liekové interakcie, duplicita liečiv, farmakoterapia rizikových skupín a celkové hodnotenie pacienta.
Na tvorbe odborného obsahu sa podieľali garantky a garanti z viacerých fakúlt:
- doc. PharmDr. Peter Takáč, PhD. (UVLF)
- PharmDr. Zuzana Kiliánová, PhD. (FAF UK)
- PharmDr. Gabriel Dóka, PhD. (FAF UK)
- prof. MUDr. Jana Plevková, PhD. (JLF UK)
- MUDr. Mgr. Ivana Jochmanová, PhD. (LF UPJŠ)
- MUDr. PharmDr. Zuzana Javorová-Rihová (LF SZU)
- doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD. (LF UK)
- MUDr. Kristína Hudecová, PhD. (LF UK)
- PharmDr. Monika Holécyová, PhD., MPH
Vyhodnotenie Clinical Skills Event 2025 slávnostne otvorili pán dekan FaF UK prof. PharmDr. Ján Klimas, PhD., MPH a pán dekan LF UPJŠ prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. S hrdosťou predstavujeme víťazov tohtoročného podujatia CSE 2025:
Na treťom mieste sa umiestnil tím Dynamo v zložení: Marek Bakala (5. ročník, LF UK), Tereza Ančicová (5. ročník, LF UK), Laura Baksová (5. ročník, FaF UK), Kristián Orszagh (3. ročník, FaF UK).
Na druhom mieste sa umiestnil tím Chrumky v zložení: Csaba Haver (6. ročník, LF UK), Zuzana Hamidová (6. ročník, LF UK), Libuša Vlčáková (4. ročník, FaF UK), Eva Takáčová (4. ročník, FaF UK).
Na prvom mieste sa umiestnil tím Diazepuns, v zložení: Barbora Miľovčíková (5. ročník, LF UPJŠ), Erika Komanová (4. ročník, LF UPJŠ), Stanislava Príbojová (5. ročník, UVLF), Monika Kokošíková (5. ročník, UVLF).
Súčasťou programu boli aj odborné prednášky, ktoré sú obľúbenou súčasťou podujatia. Tento rok prednášali PharmDr. Boris Dudík, PhD., vedúci Oddelenia prípravy cytostatík na Onkologickom ústave sv. Alžbety, s témou „Farmaceut v onkológii: partner lekára v liečbe pacienta“ a MUDr. Tomáš Havran, zakladateľ platformy Mladí lekári, s prednáškou „Dobrý lekár(nik)“.
Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo 4. apríla 2025 na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Organizačný tím tvorili študenti: Mgr. Natália Krajčírová, Natália Blažová, Natália Lisá (SSŠF), Romana Hajduková (SKŠF), Patrik Buček (SMMK), Mário Podolan (BSM), Lenka Turčanová (SM SZU) a Lucia Ďuríková (MKM).
Hlavným partnerom podujatia boli Symprove, ktorí prinášajú na slovenský trh populárne probiotiká overené klinickými štúdiami. Ich produkty mohli študenti ochutnať aj počas podujatia a podporiť tak svoje trávenie a črevnú mikroflóru. Súťaž bola podporená aj sponzormi ako Slovenská lekárnická komora, Helpery, Stará lekáreň, vydavateľstvá Maxdorf a Equilibria, GymBeam a mnoho ďalších . O pitný režim sa postaral Dr. Witt, Relax, Red Bull, Goriffee a Mitická.
Vďaka našim partnerom a sponzorom sme priniesli účastníkom súťaže príjemnú atmosféru, bohaté občerstvenie, uvítací balíček pre každého zúčastneného ale aj vecné ceny, pre tých najlepších z celého Slovenska.
Veríme, že práve prostredníctvom takýchto projektov sa buduje základ pre kvalitnú tímovú spoluprácu v zdravotníctve a lepšiu starostlivosť o pacientov.
Viac informácií nájdete na: https://sssf.sk/cse
Zdroj: Natália Krajčírová & Natália Blažová (FaF UK)