Pohár dekana v alpskom lyžovaní priniesol účastníkom radosť z lyžovania aj z víťazstiev

V sobotu 11. marca 2023 sa uskutočnil VI. ročník Pohára dekana v alpskom lyžovaní v poľskom lyžiarskom stredisku Jurgów, ktorý organizoval dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. a študijný prodekan prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., ktorý tradíciu tohto podujatia založil v marci 2015, kedy sa konal jeho prvý ročník. Preteky sa konali po prvýkrát mimo územia Slovenska vzhľadom ku komplikáciám súvisiacimi s klimatickými zmenami a ubytovacími možnosťami. Zúčastnilo sa ich niekoľko desiatok študentov, zamestnancov a priateľov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Účastníci pretekov boli ubytovaní v obci Poronin od piatkového večera, odkiaľ sa v sobotu ráno presunuli do lyžiarskeho strediska Resort Jurgów Ski, kde ich čakala náročná, ale veľmi dobre pripravená trať i napriek nevyspytateľnému počasiu – ešte večer bolo teplo, lialo ako z krhly, ale počas pretekov to už bola snehová fujavica a mráz, hlavne v hornej časti kopca. Účastníci pretekov súťažili v siedmich kategóriách v dvoch kolách – obrovský slalom a slalom.

Po skončení pretekov bol voľný program, ktorý väčšina účastníkov využila na lyžovanie v stredisku, iní sa vybrali na prechádzku do neďalekého mestečka Zakopané, či zahriať sa v bazéne alebo v saune. Vyhodnotenie výsledkov sa uskutočnilo v sobotu večer v kolibe pri hoteli Limba v Poronine, kde boli účastníci ubytovaní. Ocenenia víťazom odovzdávali dekan Peter Jarčuška, prodekan Daniel Pella a MDDr. Filip Rzepecki, riaditeľ a supervízor pretekov, bývalý poľský reprezentant v lyžovaní a absolvent Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Ten so svojim tímom spolupracovníkov trate skontroloval a postavil obidve kolá.

Na medailových priečkach sa umiestnili títo pretekári, ktorým srdečne gratulujeme:

Kategória ŠTUDENTI ŽENY
1. PROFF Mara Luisa (1. r. General Medicine, Nemecko)
2. MACKOVÁ Ema (6. r. všeobecné lekárstvo, SR)
3. MORVAYOVÁ Karolína (5. r. všeobecné lekárstvo, SR)

Kategória ŠTUDENTI MUŽI
1. KÖHLER Joel (4. r. General Medicine, Nemecko)
2. KUCHEM Jonas (3. r. General Medicine, Nemecko)
3. ORÉMUS Peter (6. r. všeobecné lekárstvo, SR)

Kategória UČITELIA ŽENY
1. PELLA Zuzana
2. HALÁNOVÁ Monika
3. ŠEMELÁKOVA Martina

Kategória UČITELIA MUŽI
1. SOLÁR Peter
2. HUŇAVÝ Mikuláš
3. PELLA Dominik

Kategória SNOWBOARDING
1. DUDEK Zoë Carolin (4. r. General Medicine, Nemecko)
2. TROMM Florian Justus (4. r. General Medicine, Nemecko)
3. ŠEMELÁKOVÁ Anna

Kategória DETI A MLÁDEŽ
1. SOLÁR Peter, junior
2. ŠEMELÁKOVÁ Nina
3. SOLAROVÁ Alžbeta

Kategória PRIATELIA
1. PLACHÝ Lukáš
2. DVOROŽŇÁKOVÁ Ema
3. ŠEMELÁK František

(podrobné výsledky súťaže)

Všetci víťazní pretekári získali medaily a vecné dary a tí, ktorí mali česť stáť na najvyššom stupienku víťazov, si odniesli navyše ešte cenné trofejné poháre. Symbolickou medailou boli dekorovaní aj organizátori podujatia – dekan profesor Peter Jarčuška, prodekan profesor Daniel Pella s manželkou Stellou, doktor Filip Rzepecki a ďalší pracovníci Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorí sa na jeho príprave podieľali – prodekanka profesorka Monika Halánová, prednosta Ústavu lekárskej informatiky a simulátorovej medicíny docent Jaroslav Majerník, PR manažérka Jaroslava Oravcová a asistentka dekana Lucia Fraňová, na ktorej pleciach ležala veľká časť organizačnej prípravy.

Po chutnej večeri s grilovanými špecialitami sa konal vedomostný kvíz, v ktorom si zmerali sily pedagógovia, študenti a ďalší účastníci mimoriadne vydareného podujatia, medzi ktorými nechýbala ani prodekanka profesorka Želmíra Macejová, prodekan profesor Pavol Kristian, prednosta Ústavu lekárskej fyziológie profesor Viliam Donič, prednosta Ústavu lekárskej biológie docent Peter Solár a ďalší učitelia.

Dekana Petra Jarčušku teší veľký záujem slovenských aj zahraničných študentov o toto športové podujatie, ktorého výborná atmosféra potvrdila pozitívny vzťah našich medikov k športu a tiež chuť kultivovane sa zabaviť. Prodekan Daniel Pella oceňuje skvelé výkony niektorých pretekárov, aj ochotu slabších lyžiarov, pedagógov a študentov súťažiť. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo získať dostatok finančných prostriedkov na uskutočnenie tohto podujatia, za čo ďakujem jeho sponzorom s pozitívnym vzťahom k bielemu športu,“ konštatoval prof. Pella.