Prejsť na obsah

Príhovor dekana k Medzinárodnému dňu študentstva

3minút, 45sekúnd

Milí študenti,

17. novembra si pripomíname Medzinárodný deň študentstva. S týmto dňom sa spája viacero významných udalostí, ktoré predchádzali jeho vyhláseniu.

Prvé sa odohrali na jeseň v roku 1939 po obsadení územia vtedajšej Československej republiky nacistami. Dvadsiateho ôsmeho októbra sa v Prahe konal protestný pochod proti nacistickej okupácii, pri ktorom začali okupanti strieľať do davu, dvoch ľudí usmrtili a viacerých zranili. Obeťou policajnej represie bol aj študent medicíny Jan Opletal, ktorý o niekoľko dní neskôr podľahol ťažkým zraneniam. Na jeho pohreb konaný 15. novembra prišlo množstvo študentov a tichá posledná rozlúčka prerástla do masovej demonštrácie proti nacizmu – čo neostalo bez odozvy.

Odpoveďou na demonštráciu študentov bola policajná razia na vysokoškolských internátoch v Prahe a Brne 17. novembra 1939, poprava deviatich študentov a deportácia ďalších takmer 1200 do koncentračných táborov. Okupanti tiež na niekoľko rokov uzavreli všetky české vysoké školy. Obyvateľstvo ostalo v šoku a študenti, ktorým sa podarilo z protektorátu uniknúť, v roku 1941 slávnostne vyhlásili vo Veľkej Británii v londýnskej Caxton Hall 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

Päťdesiat rokov po týchto udalostiach sa v roku 1989 konala v Prahe demonštrácia, na ktorej si študenti pripomenuli uzatvorenie českých vysokých škôl nacistami. Demonštranti požadovali aj výmenu komunistických funkcionárov vo vedení štátu, politickú slobodu, prepustenie politických väzňov a dodržiavanie ľudských práv. Dejiny sa opakovali – voči davu po oficiálnom ukončení demonštrácie zakročila v bývalom socialistickom Československu polícia a proti bezbranným ľuďom použila obušky a vodné delá. Udalosti boli začiatkom takzvanej Zamatovej revolúcie, ktorá po desaťročiach komunistickej vlády priniesla Čechom a Slovákom konečne slobodu…

Po novembrovej revolúcii panoval v našom regióne mnohoročný pokoj, naučili sme sa žiť v mieri a v relatívnom blahobyte. Udalosti v posledných dvoch rokov nás však naučili, že mier si musíme nielen vážiť, ale niekedy si ho potrebujeme vybojovať. Úlohou lekárov a zdravotníckych pracovníkov je zachraňovať ľudské životy. Žiadny rozumný človek (a tobôž lekár) si neželá vojnové konflikty v našej blízkosti, preto dúfam, že konflikty na Ukrajine a Blízkom východe budú čo najskôr ukončené a vinníci, ktorí ich zapríčinili, spravodlivo potrestaní.

Na našej fakulte aktuálne študuje takmer 3500 študentov, z toho vyše 1300 zahraničných, ktorí pochádzajú z asi šesťdesiatich štátov. Veľmi ma teší, že na našej pôde študujú pokojne bok po boku mladí ľudia z rôznych kútov sveta a s rôznym náboženským presvedčením kvôli spoločnému cieľu – získaniu medicínskeho vzdelania, a po nadobudnutí vysokoškolského diplomu budú vykonávať vysoko humánne poslanie lekára alebo zdravotníckeho pracovníka.

Želám všetkým našim študentom pokojné prežitie sviatočného dňa a pokojný Deň boja za slobodu a demokraciu prajem aj pedagógom, bez ktorých trpezlivej práce by nebola možná výchova nových generácií všeobecných lekárov, zubných lekárov, ošetrovateľov, fyzioterapeutov, verejných zdravotníkov a laborantov – aj ďalším pracovníkom našej lekárskej fakulty, ktorí takisto prispievajú k úspešnému plneniu jej dôležitého poslania.

Podľa írskeho dramatika Williama Butlera Yeatsa „učiť druhých neznamená naplniť prázdny džbán, ale zapáliť oheň“. Verím, že naši učitelia už zapálili a ešte zapália množstvo pochodní v podobe našich úspešných absolventov – vzdelaných, šikovných a obetavých lekárov a zdravotníkov zbavujúcich ľudí bolesti a utrpenia.

Milí študenti, využite, prosím, 17. november aj na pripomenutie si pohnutej histórie a úvahu o tom, koľko zbytočných rozbrojov, bojov a krviprelievania priniesla nielen v súvislosti s novembrovými udalosťami. Pretože ako konštatoval Albert Einstein, „mier sa nedá udržať silou, no dá sa dosiahnuť iba pochopením…“

Peter Jarčuška
dekan UPJŠ LF


Študuj na UPJŠ