Prejsť na obsah

Výskum

3minút, 27sekúnd

Od roku 1961 po nástupe prof. MUDr. Jozefa Maršalu, DrSc. za prednostu ústavu, sa vedecko-výskumná činnosť preorientovala na experimentálnu neuromorfológiu. Od roku 1970, v rámci celoštátneho riešenia cerebrovaskulárnej problematiky, kolektív ústavu riešil výskumnú úlohu „Molekulárno-biologická podstata neurovaskulárnych vzťahov“. Na ústave boli riešené viaceré výskumné úlohy, ktoré sa týkali regeneračnej schopnosti nervového tkaniva po jeho ischémii a reperfúzii.

V rokoch 1986-2019 bolo na našom pracovisku schválené experimentálne morfologické laboratórium, čím bola umožnená vedecko-výskumná činnosť zamestnancom, ale aj doktorandom a študentom LF UPJŠ v rámci ŠVOČ. Po získaní grantov a ich schválení štátnou veterinárnou správou boli v experimentálnom morfologickom laboratóriu realizované mikrochirurgické zákroky na laboratórnych zvieratách. Vedecko-výskumné výsledky boli prezentované okrem domácich podujatí aj na zahraničných kongresoch a publikované v zahraničných časopisoch registrovaných v databázach Scopus a Web of Science.

Od roku 2005 sa na Ústave histológie a embryológie pod vedením prof. MVDr. Mikuláša Pomfyho, CSc., doc. MVDr. Štefana Tótha, PhD. a prof. MUDr. Evy Mechírovej, CSc. zapojilo do ŠVOČ aj 24 slovenských a zahraničných študentov. Štyria študenti získali ocenenie „Študentská osobnosť Slovenska“ z rúk prezidenta Slovenskej republiky za mimoriadne výsledky v študijnej a vedecko-výskumnej oblasti počas svojho štúdia.

Modernizácia laboratórií a výučbových priestorov

V rokoch 2007-2008 sa na Ústave histológie a embryológie vytvorili podmienky pre vybudovanie laboratória molekulovej biológie s prístrojovým vybavením umožňujúcim detekciu expresie génov, izoláciu RNA, syntézu cDNA a kvantifikáciu génov – Real time PCR.

Ústav histológie a embryológie však potreboval celkovú rekonštrukciu a modernizáciu priestorov. Táto prestavba sa uskutočnila v dvoch etapách. V prvej v roku 2016, z finančných prostriedkov LF UPJŠ, za všestrannej podpory dekana LF UPJŠ prof. MUDr. Daniela Pellu, PhD. sa zrekonštruovali a zmodernizovali 2 laboratória svetelnej mikroskopie, 1 praktikáreň so 16 mikroskopmi a multimediálnou projekciou a spoločné priestory a pracovne učiteľov na ústave. V roku 2019 sa prednostke ústavu prof. MUDr. Eve Mechírovej, CSc. podarilo získať nové priestory, v ktorých sa po celkovej rekonštrukcii vybudovali ďalšie 2 nové moderné praktikárne na výučbu študentov, vybavené študentskými mikroskopmi a veľkoplošnými obrazovkami na prenos mikroskopického obrazu z kamery mikroskopu. Kamerový systém a softvér umožňuje nielen ukladať mikroskopické snímky, ale vykonávať aj merania. Z pozorovaných preparátov je možné vytvoriť video záznam. V súčasnosti náš ústav disponuje 4 praktikárňami a 2 seminárnymi miestnosťami s dataprojektormi a výpočtovou technikou, čo výrazne zvýšilo kvalitu výučby a odbúrala sa praktická výučba študentov do večerných hodín.

V zmodernizovaných laboratóriách sa spracováva materiál so základnými histologickými a histochemickými metódami. Pre účely výskumných projektov využívame širokú škálu imunohistochemických metód pre svetelnú aj fluorescenčnú mikroskopiu.

A. Prehľad špeciálnych farbiacich a impregnačných metód
B. Prehľad imunohistochemických metód

Vedecko-výskumná činnosť ústavu

V súčasnosti je vedecko-výskumná činnosť pracoviska orientovaná na tri oblasti:

  1. na problematiku ischemicko-reperfúzneho poškodenia tenkého čreva v experimente
  2. na problematiku ischemicko-reperfúzneho poškodenia mozgu a miechy
  3. na dôkaz alfa- synukleínu v premotorickom štádiu Parkinsonovej choroby.

Organizácia vedeckých podujatí

Košický morfologický deň. Od roku 1997 sa každoročne koná stretnutie slovenských morfológov v Košiciach, na ktorom sa organizačne, každý tretí rok, podieľa Ústav histológie a embryológie UPJŠ LF. Na stretnutí sa prezentujú výsledky vedecko-výskumnej činnosti slovenských morfológov a z podujatia je každoročne vydaný zborník vedeckých prác.


Študuj na UPJŠ