Digitálna koalícia udelila UPJŠ cenu za úspešnú realizáciu IT Akadémie

Pri príležitosti piateho výročia vzniku a činnosti Digitálnej koalície (DK) sa 30. novembra 2022 konal Slávnostný večer v Hoteli Crowne Plaza v Bratislave, počas ktorého boli odovzdané ocenenia Digitálna jednotka desiatim organizáciám, ktoré v uplynulom období najvýraznejšie prispeli k technologickému pokroku Slovenska plnením svojich záväzkov v Digitálnej koalícii. Za UPJŠ ocenenie prevzal prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., rektor UPJŠ v Košiciach. UPJŠ získala cenu za úspešnú realizáciu Národného projektu IT Akadémia, vzdelávanie pre 21. storočie a za zvyšovanie digitálnych zručností školských pedagógov.

Členmi Digitálnej koalície je v súčasnosti viac ako osemdesiat stakeholderov v oblasti IKT z verejného i súkromného sektora, ktoré vytvárajú pracovné miesta pre desaťtisíce ľudí. Stabilnou súčasťou Koalície je aj akademická obec. Poslaním organizácie je predovšetkým podporovať záujmy slovenského IKT sektora na domácej i medzinárodnej pôde a prispievať k jeho rozvoju. Najvýznamnejší stakeholderi v oblasti IKT počas slávnostného večera zhodnotili výsledky svojej činnosti a spoločne s vládnymi predstaviteľmi diskutovali nielen o aktuálnych výzvach, ktoré so sebou prináša proces digitalizácie, ale aj o spoločných krokoch, ktoré prispejú k ďalšiemu rozvoju krajiny. Práve globálna pandémia koronavírusu a vojnový konflikt na Ukrajine výrazne ovplyvnili rozsah a spôsob používania digitálnych technológií na Slovensku a v mnohých prípadoch podporili digitálnu transformáciu podnikov.

„Na UPJŠ v Košiciach sme implementovali program digitálnej transformácie, v rámci ktorého si môžu všetci vedeckí pracovníci, vysokoškolskí pedagógovia a zamestnanci vybrať z bohatej ponuky webinárov, workshopov a ďalších vzdelávacích aktivít v oblasti digitálnej transformácie vzdelávania. Rovnako kladieme dôraz aj na poskytovanie kvalitného vzdelania študentom v odboroch matematika a informatika, aby sa z nich stali kvalifikovaní odborníci, ktorí v budúcnosti taktiež prispejú k technologickému a digitálnu rozvoju Slovenska. Na UPJŠ pôsobia špičkoví odborníci, ktorí neustále prinášajú nové vedecké poznatky. Ocenenie Digitálnej koalície potvrdzuje, že ako univerzita sme prínosným partnerom či už v samotnej DK alebo v projekte IT Akadémia, a že budeme v našich aktivitách v oblasti IT a digitalizácie naďalej pokračovať,“ zhodnotil rektor UPJŠ prof. Pavol Sovák.

Viac o digitálnej transformácii vzdelávania na UPJŠ

O tom, ako zvyšovať digitálnu gramotnosť a zručnosti, rozvíjať informatické myslenie u žiakov základných a stredných škôl, zabezpečiť odbornú prípravu študentov pre digitálne pracovné miesta budúcnosti či o podpore investícií v IKT a zvyšovaní konkurencieschopnosti domácej ekonomiky vďaka inovatívnym digitálnym riešeniam diskutovali členovia DK počas Slávnostného večera s ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Veronikou Remišovou.

Nasledujúci deň 01. 12. 2022 pokračoval plenárnym rokovaním spolu s hosťami ITAPA, tlačovou konferenciou a odbornými panelmi a prednáškami. Prezentované boli podrobnejšie informácie pre členov DK o príležitostiach a konkrétne národné projekty, ktoré prebiehajú pod záštitou DK.

Viac informácií

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) realizuje v spolupráci s partnerskými vysokými školami (UPJŠ v Košiciach, TUKE v Košiciach, UMB v Banskej bystrici, UKF v Nitre a UNIZA v Žiline) od septembra 2016 národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.
Projekt prináša do slovenských škôl bádateľsky orientované vyučovanie informatiky, matematiky, prírodovedných a vybraných technických predmetov s podporou digitálnych technológií. Doposiaľ bolo do projektu zapojených 271 základných škôl, 207 stredných škôl a spolu viac ako 50 000 žiakov a študentov. Projekt je realizovaný s výraznou podporou  IT sektora, reprezentovaného IT Asociáciou  Slovenska (ITAS), klastrom Košice IT Valley a s podporou Slovenskej informatickej spoločnosti.

Viac informácií o IT Akadémia

Zdroj fotografií zo Slávnostného večera: DK/Peter Brichta