Prianie rektora ku Dňu učiteľov

Milé kolegyne a kolegovia,

dovoľte mi osloviť Vás pri príležitosti Dňa učiteľov, ktorý sa oslavuje 28. marca v deň narodenia pedagóga a filozofa Jana Amosa Komenského. V tento deň si pripomíname význam práce pedagógov, ktorá je nielen váženým a zodpovedným zamestnaním, ale dovolím si tvrdiť, že aj životným poslaním. Vzdelávanie je náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa energie a obetavosti, preto Vám úprimne ďakujem za Vašu zmysluplnú prácu vo výchovno-vzdelávacom procese študentiek a študentov našej univerzity. Nestačí pri ňom len neustále zhromažďovať vedomosti a získavať dôležité zručnosti, ale vyžaduje si aj schopnosť odovzdávať ich iným, ktorá je jedinečná.

Moja vďaka patrí viac ako 850 vysokoškolským učiteľom pôsobiacim na našej univerzite, takmer 150 výskumným pracovníkom a viac ako 250 administratívnym zamestnancom, ktorí svojou činnosťou prispievajú k realizácii vzdelávania na našej univerzite. V závere by som rád citoval Jána Amosa Komenského: „Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale aby vedeli. Vedieť nie, aby vedeli, ale aby položili ruku k činu.“ Pre povolanie učiteľa to platí dvojnásobne. Ako rektor sa budem usilovať o to, aby bola UPJŠ miestom, kde je Vaša práca patrične ocenená a aby ste mali vytvorené adekvátne podmienky na jej výkon.

Prajem Vám všetkým pevné zdravie, veľa trpezlivosti a entuziazmu k Vašej ďalšej práci!

prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.
rektor UPJŠ v Košiciach