Exteriéry Botanickej záhrady UPJŠ sú znovu prístupné pre širokú verejnosť

Vo štvrtok 9. januára 2014 nadobudla platnosť nájomná zmluva o prenájme pozemkov patriacich Dominikánskeho konventu Košice, ktoré využíva Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach. „Táto zmluva pomôže preklenúť prechodné obdobie, kým sa nevyrieši situácia ohľadom odkúpenia pozemkov. Teší nás, že návštevníci Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach si ju budú môcť opäť pozrieť celú aj s jej krásnymi exteriérmi a obľúbenými oddychovými zónami,“ hovorí rektor UPJŠ v  Košiciach  prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc.
      Vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa v piatok 10. januára dohodlo so zástupcami Dominikánskeho konventu Košice na definitívnej hranici pozemkov obhospodarovaných Botanickou záhradou UPJŠ v Košiciach, ktoré budú predmetom pripravovanej kúpnej zmluvy. Ide o najvýznamnejšie exteriérové expozičné plochy s rozlohou 50 710 metrov štvorcových, na ktoré sa ministrovi školstva, vedy výskumu a športu SR Dušanovi Čaplovičovi podarilo získať mimoriadnu dotáciu z Ministerstva financií SR vo výške 3 milióny eur. Tieto peniaze má už UPJŠ v Košiciach na svojom účte. V nasledujúcich týždňoch sa dokončí nový geometrický plán a doladí text kúpnej zmluvy, pričom podpísanie nájomnej zmluvy zo dňa 7. januára 2014 na dobu 80 dní vyrieši prechodné obdobie, počas ktorého bude môcť verejnosť opätovne využívať aj exteriéry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Proces odkúpenia by mal byť zavŕšený najneskôr do konca februára.