Súčasťou úspešnej expozície Slovenskej akadémie vied na Agrokomplexe v Nitre bola aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Aj tento rok na výstave Agrokomplex v Nitre upútala expozícia Slovenskej akadémie vied značnú pozornosť. Záujem návštevníkov prilákali okrem iných prezentácií aj protikliešťové ponožky, ktoré odprezentoval Parazitologický ústav SAV spoločne so svojimi partnermi – Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a ktoré získali ocenenie Zlatý kosák.

Na 45. ročníku výstavy prezentoval Parazitologický ústav SAV ako nositeľ projektu aplikovaného výskumu APVV pod vedením doc. Branislava Peťka spolu so spoluriešiteľmi prototyp funkčného vlákna PROLEN Tickfree spoločnosti Chemosvit Fibrochem, a.s. s  modifikáciou na báze prírodných látok s repelentným účinkom proti kliešťom vo forme vzoriek vlákna, funkčných textílií, ako aj ich prvý komerčný výrobok – ponožky s protikliešťovou funkciou.

Súčasťou expozície bola aj ukážka budúcich odevných doplnkov pre ľudí a postrojov pre domáce zvieratá s protikliešťovou ochranou, ktoré sú priebežne testované partnermi projektu na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach pod vedením etológa Igora Majlátha a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach tímom Branislava Peťka.

FOTO: archív SAV