UPJŠ ako súčasť inovatívneho Centra výskumu vodíkových technológií

Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., rektor Technickej univerzity Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. a predseda Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. podpísali 18.9.2020 memorandum o spolupráci na vzniku Centra výskumu vodíkových technológií, ktoré má byť nosným pilierom pri znižovaní emisií v priemyselnej praxi, energetike a doprave.

Slávnostný podpis memoranda prebiehal na pôde Technickej univerzity za prítomnosti podpredsedu EK pre energetickú úniu a pre politiku EÚ v oblasti kozmického priestoru JUDr. Maroša Šefčoviča, PhD. podpredsedu NRSR a ministra hospodárstva Ing. Richarda Sulíka a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR MUDr. RNDr. Ľudovíta Paulisa, PhD. MPH.

Strany memoranda sa zhodli na strategickej úlohe vodíka ako efektívneho nosiča energie, ktorý ponúka priestor pre vznik inovatívneho energetického odvetvia. Na pôde partnerských univerzít existujú podmienky pre uplatnenie vedeckých a výskumných kapacít, zaručujúce úspešný vznik Centra výskumu vodíkových kapacít.