Folklórny súbor Hornád opäť laureátom Akademického Zvolena 2015

FS HORNÁD reprezentoval UPJŠ na XXII. ročníku festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen v dňoch 7. až 9. júla 2015. Festival sa stal trvalou súčasťou kultúrno-spoločenského života od roku 1973 a získal si pevné miesto v reťazci folklórnych podujatí na Slovensku. Za dlhé roky svojej existencie si získal veľkú popularitu. Na prestížnej súťaži sa predstavilo 11 vysokoškolských súborov z celého Slovenska. Folklórny súbor Hornád na súťaži oslovil porotu a publikum novou choreografiou s názvom „Iba obraz“, v ktorej spracoval dva výskumné videozáznamy zo 60-tych rokov 20. storočia, zachytávajúc tance bez zvuku: čardáš z neznámej obce na Zemplíne a tance z obce Ptrukša. Podľa autora choreografie Štefana Šteca sa námetom stal inšpiratívny proces hľadania hudby k tichému záznamu.

Porota ocenila výber témy: „Súbory tento rok siahli po ťažkých témach, to je skvelý posun. Folklórny súbor Hornád je tanečne veľmi vyspelý,“ povedal na margo laureáta člen poroty, pedagóg Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Ján Blaho. „O to viac sa tešíme, na súťaži sa totiž predstavil úplne nový mančaft,“ spomenul Martin Bača, vedúci folklórneho súboru Hornád. „Keď raz začnete tancovať, nedá sa s tým prestať. Folklór si vás jednoducho vezme celých“, dodáva tanečník a sólista Marek Hudák.

Viac: Reportáž na RTVS