V hodnotení fakúlt VŠ 2014 opäť patria popredné priečky Lekárskej, Prírodovedeckej a Právnickej fakulte UPJŠ

Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) predložila koncom novembra 2014 v poradí už desiate hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl. Opiera sa o verejne dostupné a overiteľné údaje o kvalite vzdelávania a výskumu jednotlivých fakúlt za rok 2013. Celkovo bolo hodnotených 112 fakúlt, z toho 104 fakúlt verejných vysokých škôl a 8 fakúlt súkromných vysokých škôl v 11 skupinách odborov.

Tri z celkovo piatich fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sú vo svojich skupinách druhé najlepšie na Slovensku.
V skupine medicínskych fakúlt Lekárska fakulta (LF) UPJŠ obhájila minuloročné umiestnenie na 2. mieste, pričom v ukazovateli „Grantová úspešnosť“ dosiahla najvyššie hodnotenie spomedzi všetkých hodnotených medicínskych fakúlt.

V skupine fakúlt prírodovedného zamerania sa Prírodovedecká fakulta UPJŠ opäť umiestnila na druhom mieste za Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK. Tretia v poradí skončila Prírodovedecká fakulta UK. Podľa hodnotenia ARRA práve tieto tri najstaršie „prírodovedecké“ fakulty jednoznačne prevyšujú ostané fakulty „prírodných vied“ vyšším plnením kritérií  pre vedu a výskum.

V skupine právnických fakúlt Právnická fakulta UPJŠ už stabilne sa umiestňuje na druhom mieste za Právnickou fakultou TU, pričom v ukazovateli „Vzdelávanie“ naša Právnická fakulta dosiahla najvyššie hodnotenie.

V skupine filozofických fakúlt sa Filozofická fakulta UPJŠ umiestnila, podobne ako v predchádzajúcom roku, v prvej polovici rebríčka na 5. mieste. Je potešiteľné, že Filozofická fakulta UPJŠ dosiahla v ukazovateli „Veda a výskum“ druhé najvyššie hodnotenie spomedzi všetkých fakúlt podobného zamerania, pričom najvyššie hodnotenie dosiahla v tomto ukazovateli Fakulta humanitných a prírodných vied PU, ktorá je čiastočne zamerané na oblasť prírodných vied.

V skupine ostatných spoločenských vied sa Fakulta verejnej správy UPJŠ opakovane umiestnila na 10. priečke spomedzi 13 hodnotených fakúlt. FVS ešte nemá uzavretý cyklus tretieho stupňa vzdelávania, čo sa evidentne prejavuje aj na hodnotení v tejto oblasti.

Ďalšie informácie sú na webovej stránke www.arra.sk